E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Przejście podziemne
 dodano: 28 Kwietnia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/04/28)
Decyzje już zapadły i los "Redykołki" został przesądzony, ale kontrowersje pozostały (ot. Rafał Gratkowski)

Podziemne przejście dla pieszych, które ma w tym roku powstać w Zakopanem, wciąż wzbudza kontrowersje. Tym razem głos w sprawie zabrało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, broniąc "Redykołki" i krytykując projekt inwestycji pod względem krajobrazowym.


- Czy w związku z planami budowy obwodnicy to przejście jest w ogóle konieczne? Czy nie należy w tym miejscu zrobić raczej początku deptaka po "zakopiańskiej starówce", czyli ulicy Kościeliskiej? - pytała podczas ostatniej sesji Rady Miasta Agata Nowakowska-Wolak, prezes zakopiańskiego oddziału TOnZ. Przekonywała, że projekt jest całkowicie chybiony pod względem krajobrazowym, będzie uciążliwy w realizacji, ryzykowny i nieekonomiczny.

- Część naziemna przejścia będzie się odcinać od otaczającej ją architektury i nie będzie z nią harmonizować. Tymczasem przeznaczona do rozbiórki zabytkowa "Redykołka" wrosła na stałe w zakopiański krajobraz - argumentowała Agata Nowakowska-Wolak. - Uważamy, że powinno się jeszcze raz przeprowadzić bilans zysków i strat tej inwestycji. Zaplanowane na nią pieniądze można przeznaczyć na kompleksowe rozwiązanie problemu komunikacyjnego miasta.

- Po pierwsze, decyzje już zapadły, więc ten wniosek jest spóźniony - przypomniał Krzysztof Kiełb, wiceprzewodniczący komisji urbanistyki, architektury i planowania przestrzennego Rady Miasta. - Wszyscy szanujemy ochronę zabytków i krajobrazu, ale w tym wypadku sprawa wygląda zupełnie inaczej. "Redykołka" ma cztery elewacje i tylko jedna z nich wygląda przyzwoicie. Proszę przyjrzeć się, w jakim stanie są te budynki od strony potoku. To, co się tam dzieje urąga wszystkim zasadom, przede wszystkim czystości wód. Zresztą jest to zespół budynków sklecony z kilku obiektów, więc nie stanowi jakiegoś wyjątkowo cennego zabytku. Można go przenieść w inne miejsce.

Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji utworzenie deptaku na ulicy Kościeliskiej jest słuszna ideą, ale bardzo przyszłościową. Najpierw muszą powstać obwodnice. Radny bronił także wyglądu naziemnej części przejścia.

- Architektura jest zawsze kontrowersyjna i nigdy nie powstanie taki obiekt, który będzie wszystkim odpowiadał - tłumaczył Krzysztof Kiełb.

- W stu procentach zgadzam się z tym, co powiedział pan Kiełb - wsparł kolegę Jerzy Zacharko. - Weźmy taką "Staszeczkówkę". Jest to obiekt zabytkowy, do którego dobudowano nowoczesną, szklaną bryłę. Całość znakomicie się komponuje i nikt nie ma żadnych pretensji, że coś takiego powstało. Obecna rada poparła już budowę tego przejścia, więc klamka zapadła. Ta inwestycja jest nam potrzebna jak powietrze. (KOV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1864





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024