E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Apel o budowanie skansenu
 dodano: 26 Kwietnia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/04/26)
Wiktor Zin mówił m.in. o prapoczątkach drewnianego budownictwa mieszkalnego, jakim była doskonała w swojej prostocie forma szałasu (Fot. Rafał Gratkowski)

Czy powstanie Podhalański Park Etnograficzny?

Wczoraj z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w zakopiańskim magistracie odbyło się spotkanie z prof. Wiktorem Zinem. Znany z popularnych programów "Piórkiem i węglem" architekt przy wypełnionej po brzegi sali opowiadał i ilustrował swoje opowieści barwnymi rycinami. Spotkanie zorganizowała wraz z Urzędem Miasta Zakopanego Fundacja "Skansen".


Wykład "Drewniana architektura południowych rubieży Polski" Wiktora Zina bogato ilustrowany rysunkami zainaugurował drugi rok działalności Zakopiańskiej Fundacji Narodowej "Skansen". Dzieła wykonane przez cenionego architekta zostały następnie przekazane na licytację, z której dochód przeznaczono na działalność fundacji. Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Barwny wykład był okazją do zaprezentowania idei budowy pod Tatrami żywego skansenu w postaci Podhalańskiego Parku Etnograficznego.

Wiceprzewodniczący Rady Naukowej Fundacji, profesor Zbigniew Białkiewicz zaprezentował ważny etap dla powstania Podhalańskiego Parku Etnograficznego, jakim były praktyki studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Tatrach i na Podtatrzu. - Studenci pracowali nad tym etapem tworzenia Podhalańskiego Parku Etnograficznego w latach 1945-2006 - przypomniał prof. Zbigniew Białkiewicz.

Członek Rady Naukowej Fundacji dr Zbigniew Moździerz przedstawił z kolei program ochrony obiektów architektury drewnianej realizowany przez Muzeum Tatrzańskie. Mówił o jego dobrych i złych stronach, a komentarz słowno-muzyczny zapewnił podczas wystąpienia Jan Karpiel-Bułecka.

Dyrektor słowackiego Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu zaprezentował funkcjonowanie jego placówki, natomiast dwudziestoletnie dokonania Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, sukcesy i porażki omówili Agata Nowakowska-Wolak i Marian Matusiak.

Na koniec głos w sprawie konieczności stworzenia pod Giewontem żywego skansenu zabrali urzędnicy i samorządowcy. Z apelem do górali w tej sprawie zwrócił się starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

(RAV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1205





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024