E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Roquefort, parmezan i bryndza
 dodano: 27 Marca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/03/27)
Bacowie będą teraz sprzedawać bryndzę podhalańską opatrzoną unijnym logo (Fot. Anna Szopińska)

Pierwszy regionalny produkt z Polski otrzymał certyfikat UE.

Bryndza podhalańska jako pierwszy regionalny produkt z Polski otrzymała chronioną nazwę pochodzenia - certyfikat Unii Europejskiej. Żadne z państw członkowskich nie złożyło w tej sprawie protestu.


Termin składania sprzeciwów i uwag minął pod koniec ubiegłego tygodnia. - Komisja Europejska poinformowała nas, że żaden protest nie wpłynął. Kolejnym krokiem komisji, kończącym całą procedurę, będzie wydanie rozporządzenia, w którym znajdzie się informacja o wpisaniu bryndzy do rejestru chronionych produktów - mówi Dariusz Goszczyński, zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chroniona nazwa pochodzenia oznacza, że bryndza będzie mogła być produkowana wyłącznie na określonym, oznaczonym we wniosku obszarze, według ściśle określonej tradycyjnej procedury.

Unijny znak dla konsumenta oznaczać będzie także gwarancję wysokiej jakości produktu. Chroniona nazwa pochodzenia jest to najtrudniejszy do uzyskania i najbardziej prestiżowy znak unijny chroniący wyroby tradycyjne krajów członkowskich.

Bryndza jest to biały ser z mleka owczego, słony, lekko ostry i kwaśny w smaku, o pastowatej strukturze. Wytwarza się ją z bundzu, czyli świeżego białego sera.

Polska doczekała się pierwszego produktu opatrzonego unijnym znakiem, gdy tymczasem Francja ma... ponad 100 zarejestrowanych w UE produktów, w tym 43 sery. Bardzo wiele wyrobów zarejestrowanych w Unii pochodzi również z Włoch i Hiszpanii. - W sumie jest to ok. 750 zarejestrowanych produktów z całej wspólnoty. System rejestracji funkcjonuje od 15 lat - wyjaśnia Dariusz Goszczyński.

Na liście produktów z unijnym certyfikatem znajdują się takie znane przysmaki, jak m.in. parmezan, szynka parmeńska, najsłynniejsze sery francuskie.

Na otrzymanie certyfikatu w Unii czekają kolejne polskie produkty: oscypek, którego zarejestrowanie przez Polskę w Unii oprotestowali Słowacy, oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich.

Tymczasem strona polska wciąż nie otrzymała żadnej oficjalnej informacji z Brukseli, czy Komisja Europejska uznała sprzeciw Słowaków w sprawie oscypka za zasadny. Jeśli okaże się, że tak, Polska i Słowacja będą miały 6 miesięcy na przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie i zawarcie porozumienia. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Europejska. (AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1339





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024