E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Zakopane bez domu aukcyjnego
 dodano: 21 Marca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/03/21)

Priorytetem wystawy, nie handel.

Sala wystawiennicza nie wystarczy. Nawet jeśli będzie to sala całoroczna. Potrzeba domu aukcyjnego z prawdziwego zdarzenia, żeby Zakopane zaistniało faktycznie jako miasto rzeźbiarzy czy centrum sztuk plastycznych.


W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Kultury Rady Miasta Zakopanego radni zapoznali się ze sprawozdaniem z ubiegłorocznej działalności Miejskiej Galerii Sztuki. - Przedstawiam to sprawozdanie, ale nie ze swojej działalności, tylko z działalności galerii prowadzonej jeszcze przez panią Annę Waloch - przypomniała na wstępie jej następczyni Anna Zadziorko.

W 2006 roku Miejska Galeria Sztuki przygotowała 20 wystaw plastycznych. Gościnne wnętrza odwiedziło 11 tysięcy 590 osób. Na frekwencję miały wpływ wizyty grup szkolnych. W ramach lekcji rysunku zorganizowano w MGS 21 spotkań warsztatowych, w których wzięło udział 166 osób. W ramach działalności wydawniczej w MGS przygotowano katalogi do siedmiu wystaw, wydrukowano zaproszenia na 17 wernisaży, afisze na 11 imprez i plakaty na 10 wydarzeń artystycznych.

- Wielkim zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja "Sztuka papieru" zaprezentowana w ramach XXVII Salonu Marcowego 2006, a wśród innych wystaw np. tkanina artystyczna Heleny Sukowskiej-Pawlik pokazana z okazji Dni Zakopanego, rzeźba Czesława Jałowieckiego, ekspozycja prac zakopiańskich artystów pokazana jako "Granice wyobraźni". Wydarzeniem była też wystawa "Hasior i konteksty". Z okazji 130-lecia pracy Szkoły Snycerskiej w Zakopanem zaprezentowaliśmy 437 rzeźb wykonanych przez uczniów - stwierdziła Anna Zadziorko.

W minionym roku w MGS odbyło się 13 koncertów dla 2 tysięcy osób. Frekwencja na innych wydarzeniach, takich jak spektakle Leszka Mądzika, Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, koncercie z okazji 60-lecia Szkoły Muzycznej w Zakopanem itp. wyniosła łącznie 624 osoby.

W trakcie dyskusji o formach wsparcia dla zakopiańskich plastyków, którzy stwierdzili, że jeden miesiąc targów organizowanych od wielu lat w MGS to za mało, że potrzeba w Zakopanem jednej całorocznej sali wystawienniczej, by dobrze pokazać dorobek sztuki współczesnej, pełniąca obowiązki dyrektorki przypomniała o statutowej roli placówki. - Miejska galeria ma pełnić rolę wystawienniczą, a nie handlową. Poza tym wystawianie dzieł, nawet przez cały rok, niewiele zmieni w sytuacji materialnej zakopiańskich twórców. Żeby Zakopane stało się prawdziwym centrum handlu sztuki współczesnej, potrzeba pracy domu aukcyjnego z prawdziwego zdarzenia - skwitowała Anna Zadziorko. (RAV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    552





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024