E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Tatry Romana Serafina
 dodano: 10 Marca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/03/10)
Słynne zdjęcie z prześcieradłami, wykonane w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Fot. Roman Serafin)

Wystawa w TPN.

Od czwartku, w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego, oglądać można wystawę "Fotografia tatrzańska Romana Serafina". Zaprezentowano na niej prawie 80 zdjęć autorstwa znanego zakopiańskiego fotografika, wykonanych w latach 1932-1988.


Roman Serafin (1912-1992) był znanym zakopiańskim fotografem, autorem zdjęć nagradzanych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wiele jego fotografii było umieszczanych w książkach o tematyce tatrzańskiej oraz na pocztówkach. Pracował w zakładzie fotograficznym Schabenbecka jako operator portretowy, autor pejzaży tatrzańskich i zdjęć sportowych, retuszer oraz kierownik laboratorium. W 1932 roku był młodszym operatorem przy realizacji filmów "Biały ślad" i "Zmarłe echo" w reżyserii Adama Krzeptowskiego.

Każdą wolną chwilę Roman Serafin starał się spędzać na nartach - z przyjaciółmi lub samotnie. Efektem tego są m.in. słynne zdjęcia z prześcieradłami, wykonane w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dzięki prześcieradłom narciarze poruszali się na nartach, jak na bojerach. Jego pasją stało się także wspinanie. Na tatrzańskie drogi wyruszał m.in. w towarzystwie Stanisława Motyki, Zofii Stopkówny, Stanisława Marusarza, Jana Słowika i Bronisława Czecha, z którym dokonał pierwszego przejścia "drogą przez płytkę" na Galerię Gankową.

Już przed wojną fotograf brał czynny udział w wystawach w Krakowie, w Wilnie i we Lwowie, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. W 1939 roku z jego zdjęcia został wykonany plakat na Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. Losy wojenne rzuciły go do Francji. Do Zakopanego wrócił w 1948 roku i ponownie zajął się fotografią. Obsługiwał z aparatem fotograficznym imprezy sportowe i okolicznościowe.
 
(KOV)

Wystawa w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym TPN czynna jest do końca marca (Fot. Michał M. Kowalski)










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1534





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024