E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Choroba niebieskiego języka?
 dodano: 7 Marca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/03/07)

Wojewódzki lekarz weterynarii ostrzega.

- Istnieje obawa, że choroba niebieskiego języka, która dawniej występowała w krajach położonych przy równiku, dotrze do Polski. Może wówczas zachwiać całym owczarstwem na Podhalu - alarmuje Krzysztof Ankiewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.


Choroba niebieskiego języka atakuje owce, rzadziej bydło, kozy, wielbłądy. Wywoływana jest przez wirus, a przenoszona przez owady podobne do komarów. Do tej pory występowały one jedynie w cieplejszych krajach Afryki i Azji, a choroba pojawiała się wyłącznie w krajach ciepłych, położonych w niedalekiej odległości od równika. 15 sierpnia ubiegłego roku wykryto pierwszy przypadek choroby u owiec w Holandii. Do 25 sierpnia ubiegłego roku potwierdzono wystąpienie 18 ognisk choroby w Holandii, 28 - w Belgii, 9 - w Niemczech.

- Naukowcy zapewniali, że niemożliwe jest, by choroba pojawiła się u nas. Tymczasem we Francji i w Niemczech wybija się w całości zakażone stada. Przy ocieplającym się klimacie choroba może i do nas dotrzeć. Obawiam się, że to możliwe, zwłaszcza jeśli lato będzie upalne - mówi Krzysztof Ankiewicz.

U owiec, po ok. 6-8 dniowym okresie inkubacji choroby mogą wystąpić takie objawy, jak wysoka gorączka, stan zapalny jamy ustnej, obrzęk głowy, w szczególności warg i języka, przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej, sinica warg i języka, owrzodzenie warg, skręcanie głowy i wymioty, zapalenie wymion, zapalenie tworzywa racic powodujące kulawiznę, sztywny chód, leukopenia (obniżenie liczby białych krwinek we krwi); u zakażonych samic ciężarnych może dochodzić do poronień lub rodzenia zdeformowanych jagniąt.

Wirus choroby przenoszony jest przez owady, i zarażenie się jednego zwierzęcia od drugiego nie jest możliwe. Choroba nie jest groźna dla ludzi. W roku ubiegłym wystąpiło podejrzenie wystąpienia choroby u trzech krów w Zachodniopomorskiem, przywiezionych do Polski z Belgii. Po przeprowadzeniu badań chorobę wykluczono. (AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    758





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024