E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Urzędnicy się wyedukowali
 dodano: 7 Marca 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/03/07)

Brak wymiany informacji między urzędami i mieszkańcami spowodował protesty i konflikty.

W jaki sposób pozyskiwać informacje na temat środowiska i jego ochrony oraz gdzie tego szukać mogli dowiedzieć się samorządowcy podhalańscy, którzy uczestniczyli wczoraj w szkoleniu organizowanym w Zakopanem przez Ministerstwo Środowiska i Centrum Informacji o Środowisku.


Cykl, który rozpoczął się od zakopiańskiego spotkania, obejmować będzie 142 szkolenia na terenie całej Polski, w których za każdym razem weźmie udział 50 uczestników.

- Liczymy na to, że dzięki temu urzędnicy będą w stanie udzielić pełniejszej i rzetelniejszej informacji mieszkańcom - zaznacza Barbara Kabarowska z konsorcjum Arcadis, które zajmuje się szkoleniem. Wykłady prowadzone były przez pracowników naukowych z wydziałów prawa uczelni wyższych, którzy specjalizują się w ochronie środowiska.

Uczestnicy w czasie jednodniowego szkolenia mogli dowiedzieć się m.in. o znaczeniu dostępu do informacji a także o tym gdzie szukać konkretnych informacji w prawodawstwie polskim, oraz Unii Europejskiej i innych aktach międzynarodowych.

- Szkolenia były przeznaczone dla pracowników samorządów lokalnych. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy szkolenia z zakresu genetycznie zmodyfikowanych organizmów czyli żywności, roślin, leków etc. - zapowiada Barbara Kabarowska.

Zdaniem Cezarego Starczewskiego, dyrektora Centrum Informacji o Środowisku przy Ministerstwie Środowiska, takie kursy są jak najbardziej potrzebne.

- W Polsce dopiero budzi się świadomość dostępu do takich informacji. A jest to jak najbardziej potrzebne. Przykład konfliktu dotyczącego Rospudy pokazał, że gdyby taka informacja wyszła do społeczeństwa wcześniej, teraz nie byłoby protestów - zaznacza Cezary Starczewski. - Według konstytucji, każdy ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie. Niestety bardzo wiele osób nie wie, że ma takie prawo, a jeżeli już, to zupełnie nie mają pojęcia, gdzie takich informacji szukać.

Niedoinformowanie społeczeństwa, a także brak wymiany informacji między urzędnikami a zwykłymi mieszkańcami powoduje te konflikty.

- Trzeba w końcu zrozumieć, że teraz inwestycja nieprzyjazna środowisku już nie ma szans powstania - tłumaczy Barbara Kabarowska.

Łukasz Bobek











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    766





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024