E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Fatima pod Tatrami
 dodano: 28 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/28)
Gości przybyłych na spotkanie z autorem zdjęć do albumu powitał Adam Kitkowski (Fot. Rafał Gratkowski)

Ponad sto historycznych zdjęć.

W niedzielę w zakopiańskim Hotelu Orbis "Giewont" odbyła się prezentacja pierwszego albumu o Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem zorganizowana przez księgarnię "Poraj" oraz Tatrzański Klub Niezależnych.


- Pod Tatry rzucił mnie stan wojenny, a pierwszym miejscem, które mnie przygarnęło - duchowo, religijnie i patriotycznie były Krzeptówki - zaznaczył Adam Kitkowski z Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, witając przybyłych na spotkanie gości. Na album "Polska Fatima" składa się 159 fotografii, prezentujących historię powstania sanktuarium i współczesne oblicze świątyni. Większość zdjęć wykonał mielecki fotograf Marek Graniczkowski. Autorem tekstu przetłumaczonego na język angielski, niemiecki, francuski i włoski jest ks. Mirosław Drozdek.

- W 1952 r. mieliśmy tylko mały domek w lesie... Dzięki wspólnocie Krzeptówek, gdy Jan Paweł II został postrzelony, dokładnie w rocznicę objawień fatimskich, sprawdziły się słowa ówczesnego kardynała Ratzingera, że modlitwa może zmienić bieg historii. Jest to wkład w uratowanie życia papieża: sto dni nieustających modlitw w jego intencji i postanowienie zbudowania w tym miejscu świątyni-wotum za uratowanie życia Jana Pawła II - przypomniał ks. Józef Lasak, rektor Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Dodał, że ks. Mirosław Drozdek jest nieobecny na spotkaniu z przyczyn zdrowotnych. - Przeszedł właśnie poważny zabieg i chemioterapię, ale gorąco wszystkich pozdrawia - dodał ks. rektor.

Ks. Franciszek Mąkinia, rektor sanktuarium w latach 1984-1993, podkreślał zasługi ks. Mirosława Drozdka dla rozwoju "Polskiej Fatimy" pod Tatrami. - Dekretem księdza prowincjała trafiłem na Krzeptówki jako przełożony domu. Przyjechałem z założeniem, by nie przeszkadzać ks. Mirkowi. Stworzyliśmy uzupełniający się duet. Cokolwiek by o księdzu Mirku powiedzieć, to bez jego udziału, bez jego umiejętności w odczytywaniu znaków nie udałoby się stworzyć sanktuarium, znanego nie tylko w Polsce, Europie, ale i na świecie - z miejsca, w którym nie było nawet parafii - podkreślił ks. Franciszek Mąkinia. Dodał, że cały wystrój wnętrza świątyni powstał z inspiracji ks. Drozdka.

- Kościół na Krzeptówkach fotografuję od 10 lat, od jego konsekracji i wizyty Jana Pawła II - wspominał autor Marek Graniczkowski. - W albumie są też zdjęcia archiwalne nieznanego autorstwa, fotografie papieskiego fotoreportera Arturo Marii oraz krakowskiego fotografa Tomasza Szarka.

Z inicjatywy ks. Krzysztofa Czapli wprowadzono do albumu porządkujące strony rozdziałowe z cytatami z przemówień Ojca Świętego.
 
(RAV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1858





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024