E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Rok Szymanowskiego na Podhalu
 dodano: 27 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/27)
Dr Maciej Pinkwart

Otwarty przez Macieja Pinkwarta.

Kiedy ktoś z gawędziarską swadą i znawstwem opowiada o kimś bliskim - wykład musi być frapujący. Tak było w przypadku dr Macieja Pinkwarta - wieloletni kustosz "Atmy" i autor książki "Zakopiańskim szlakiem Karola Szymanowskiego" ma wszelkie dane, by o kompozytorze mówić jak o bliskim znajomym.


Zapraszając do nowotarskiego MOK na wieczór autorski, dr Pinkwart wybrał te wątki życiorysu "pana Karola z "Atmy", które mogły najbardziej zaciekawić Podhalan, czyli związane z bytnością pod Tatrami oraz inspiracjami płynącymi z góralskiej muzyki. Osobny, może najbardziej sensacyjny z tych wątków, dotyczył znajomości i przyjaźni Karola Szymanowskiego z artystycznymi i intelektualnymi osobistościami stolicy Tatr początków XX wieku. Do młodego jeszcze, lecz jedynego w porozbiorowej Polsce górskiego kurortu, lekarze przysyłali bowiem dotkniętych gruźlicą na leczenie klimatyczne i nader często byli to przedstawiciele elit intelektualnych oraz artystycznych z wielkomiejskich ośrodków. Tak trafił pod Tatry m.in. Karol Szymanowski. Poznał tam m.in. Artura Rubinsteina i rodzinę Witkiewiczów, zwłaszcza Witkacego, z którym połączyła go na lata burzliwa przyjaźń, naznaczona tragicznym piętnem samobójstwa Jadwigi Janczewskiej - narzeczonej "polskiego geniusza zwielokrotnionego". We wskrzeszaniu postaci kompozytora pomógł też krótki film zmontowany przez Renatę Piżanowską-Zarytkiewicz.

Pochodzący z Ukrainy, zmarły w Lozannie, a pochowany w Krakowie twórca "Harnasiów" nie doczekał się dotąd nawet skromnej tabliczki na Pęksowym Brzyzku. Dr Wincenty Galica - sprawca ubiegłorocznych zakopiańskich koncertów poświęconych Bartusiowi Obrochcie - obiecuje jednak, że w tym roku też się one odbędą, ku pamięci "pana Karola".
 
(ASZ)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1305





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024