E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Wycieczki» Wszystkie

Zakopane
Spojrzeli ku Tatrom
 dodano: 26 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/26)
Zespół Teatru Witkacego zdmuchuje świeczki na urodzinowym torcie (Fot. Michał M. Kowalski)

Teatr Witkacego skończył 22 lata.

Wielkim koncertem muzyki Jerzego Chruścińskiego "Spojrzeliśmy ku Tatrom..." zakończyły się w sobotę obchody 22. urodzin Teatru Witkacego w Zakopanem. Ich mottem były słowa Witkacego: "Czysty nonsens w życiu, nie w sztuce. Oto są skutki nowoczesnych społecznych przekształceń. Przypomnij sobie...".


Urodzinowy piątek upłynął pod znakiem premier i niespodzianek. W Kawiarni Teatru Joanna Banasik i Krzysztof Wnuk zaprezentowali surrealistyczny, przepełniony wisielczym humorem "Kabaret horyzontalny". Muzykę do śpiewanych przez aktorów piosenek skomponował Przemysław Sokół. Z kolei na Scenie Witkacego można było obejrzeć "Ceremonie", zainspirowane poezją Andrzeja Bursy. W spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Dziuka wystąpili: Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Katarzyna Pietrzyk, Bartłomiej Chowaniec i Marek Wrona. Muzykę skomponował i grał na żywo ze swoim kwintetem Zbigniew Namysłowski.

Wieczorem w Kawiarni Witkacego obejrzeliśmy jeszcze dwie niespodzianki. Pierwszą z nich była "Arabska noc, czyli niespodzianka na pięć głosów", wyreżyserowana przez Krzysztofa Najbora. Sztuka "Arabska noc" Rolanda Schmmelpfenniga to historia mieszkańców blokowiska, których pewnego dnia zaskakuje brak wody w kranach. Krzysztof Najbor przedstawił ją w konwencji słuchowiska radiowego, a w bohaterów wcielili się: Adrianna Jerzmanowska, Kasia Pietrzyk, Bartek Chowaniec, Krzysztof Łakomik i Krzysztof Wnuk.

- Warto podkreślić, że autorką przekładu sztuki jest Elżbieta Ogrodowska-Jesionek, która była przez kilka lat związana z naszym teatrem. Wszystko zostaje więc w rodzinie - przypomniał Andrzej Bienias.
 


 
Niespodziankę "Trali-Trala-Lala, czyli sentymentalny Pan" przygotowali Kasia Pietrzyk i Bartłomiej Chowaniec


Drugą niespodziankę - "Trali-Trala-Lala, czyli sentymentalny Pan" - przygotowali Kasia Pietrzyk i Bartłomiej Chowaniec. Ten zbiór piosenek z lat międzywojennych, zaaranżowanych przez Jerzego Chruścińskiego i przeplatanych scenkami filmowymi nagranymi w konwencji filmu niemego, tak przypadł do gustu urodzinowym gościom, że pomimo późnej pory aktorzy bisowali.

Sobotni wieczór rozpoczął się od wernisażu malarstwa Hugona Laseckiego z gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Jeden z najważniejszych malarzy wybrzeża zaprezentował w foyer teatru swoje obrazy namalowane techniką olejną na płótnie. Później przyszedł czas na najważniejszy punkt programu, czyli koncert muzyki Jerzego Chruścińskiego "Spojrzeliśmy ku Tatrom...", który poprowadziła córka kompozytora Aneta Chruścińska i syn aktora Krzysztofa Łakomika - Piotr. Na początek wysłuchaliśmy tematu z "Doktora Faustusa", z pulsującym basem Maksa Kowalskiego i wokalizą Łucji Czarneckiej. Podczas ponaddwugodzinnego koncertu nie zabrakło utworu finałowego z "Sonaty B", zagranego przez Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, tematu z "Balu w Operze" w wykonaniu zespołu jazzowego Tomasza Kudyka oraz najsłynniejszych piosenek "Witkacego", zaśpiewanych przez zakopiańskich aktorów. Na scenie pojawili się nawet górale, którzy zagrali i zatańczyli "Krzesanego" (fragment "Na przełęczy").

Po koncercie przyszedł czas na tort i szampana. Obchody 22. Urodzin Teatru Witkacego zakończyły się na małej Scenie Atanazego Bazakbala, gdzie zaprezentowano film z fragmentami wczesnych spektakli Teatru Witkacego, zrealizowany przez Krzysztofa Kalukina z Video Studio Gdańsk.

- Trudno powiedzieć, że ten teatr wrósł w Zakopane. On się wybija ponad to miasto - mówił autor filmu. - Warto przypomnieć sobie, jak to się wszystko zaczęło.

Więcej na temat urodzin w piątkowym wydaniu "Dziennika Podhalańskiego".

(KOV)

Zdjęcia: Michał M. Kowalski











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1421





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024