E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Goście z Adampola
 dodano: 26 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/26)

Współpraca z Turcją.

W Adampolu, w Turcji nazywanym Polonezkoy, już stoi góralska karczma, mieszkańcy poznali smak oscypka, śpiewał i tańczył góralski zespół, ale to dopiero początek zapowiadanej przez starostwo tatrzańskie i powiat Beykoz wzajemnej współpracy.


W ubiegłym tygodniu pod Tatrami gościła turecka delegacja. Pierwsze kontakty nawiązano dwa lata temu. Jako pierwszy w Adampolu zjawił się ówczesny wojewoda małopolski Jerzy Adamik, który przekazał propozycję współpracy do Zakopanego. Chętnie na nią odpowiedział starosta Andrzej Gąsienica-Makowski. Zwiastunem partnerstwa była wizyta zespołu "Regle" z Poronina w Adampolu podczas obchodzonego tam co roku "Święta czereśni". Polską osadę w Turcji odwiedzili również przedstawiciele starostwa tatrzańskiego. Wizyta władz powiatu Beykoz i Adampola to kolejny krok w przygotowywaniu partnerskiej umowy. Współpraca ma dotyczyć przede wszystkim kultury, folkloru, sportu. Planuje się wymianę młodzieży. O gospodarczych kontaktach na razie nie ma mowy, ale obie strony nie wykluczają, że w przyszłości będą działać i w tej dziedzinie. - W czerwcu planujemy rewizytę w Turcji - informuje starosta. - Wtedy powinien powstać projekt umowy, którą jeszcze w tym roku postaramy się podpisać.

Adampol położony jest nieopodal Istambułu. Założony został w 1842 r. przez Michała Czajkowskiego na zlecenie Adama Czartoryskiego jako osada polskich uchodźców. Przez 160 lat miejsce to przetrwało jako enklawa polskości w Turcji, gdzie kultywuje się język polski i polskie tradycje. Goszczący w Zakopanem wójt Adampola Daniel Ochocki reprezentuje czwarte pokolenie Polaków tam mieszkających. Świetnie mówi po polsku, choć pierwsza polska szkoła założona została dopiero 3 lata temu. - Do tej pory język i polska kultura były przekazywane wyłącznie w rodzinie z pokolenia na pokolenie - informuje. - Dopiero od niedawna nasze dzieci mogą się tego uczyć w polskiej szkole.
 
(ECZ)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1180





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024