E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Wspomnieli Ogniową walkę
 dodano: 19 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/19)
Apel poległych na cmentarzu w Waksmundzie (Fot. Agnieszka Szymaszek)

Waksmund. W 60. rocznicę śmierci partyzanta z Podhala.

W 60. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia "Ognia", w Waksmundzie zebrali się kombatanci, przedstawiciele władz oraz wielu górali. Na cmentarzu, przy grobach partyzantów, odbył się apel poległych.


Uroczystości zorganizowali członkowie koła "Podhale" krakowskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz wojewódzkich. Była także Kompania Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Orkiestra KAOS.

Uroczystości rozpoczęły się mszą, odprawioną w kościele w Waksmundzie. Po eucharystii wszyscy przeszli na cmentarz, by wziąć udział w apelu poległych.

Józef Kuraś, urodzony w 1915 roku w Waksmundzie, w czasie II wojny światowej był partyzantem, a po zakończeniu wojny - uczestnikiem ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. W 1943 r. Niemcy zamordowali jego pierwszą żonę, 2,5-letniego syna oraz ojca. Kuraś przyjął wówczas pseudonim "Ogień". W marcu 1945 został szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Targu, ale kilka tygodni później uciekł, by w zgrupowaniu "Błyskawica" działać w ruchu oporu walczącym z ówczesną władzą. Zginął w lutym 1947 r. w wyniku ofensywy KBW na dom w Ostrowsku.

W marcu w Nowym Targu - z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Instytutu Pamięci Narodowej - zorganizowana zostanie Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Wokół legendy Ognia. Opór przeciw zniewoleniu. Polska - Małopolska - Podhale 1945-1956". Sympozjum odbędzie się w dniach 9-11 marca.

(AGN)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1329

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022