E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Afrykańska sztuka codzienności
 dodano: 19 Lutego 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/02/19)

W miniony piątek w sali wystaw domu parafialnego przy kościele Świętej Rodziny (pierwsza część ekspozycji) oraz w Zespole Szkół Plastycznych im. Kenara (druga część) otwarto wyjątkową i egzotyczną wystawę pt. „Sztuka ludów Afryki” prac przywiezionych do Polski przez misjonarzy i misjonarki Afryki – ojców i sióstr Białych w Lublinie.


– Kontynent afrykański jest w Polsce mało znany – stwierdził ojciec Bogusław Żar. – Kojarzy się nam przede wszystkim z egzotyką, piękną fauną i florą. Nasze polskie myślenie o tej ziemi ukształtowane zostało przez Henryka Sienkiewicza i jego powieść „W pustyni i w puszczy”. Muszę też przyznać, że obraz Afryki kreślony przez media i do nas docierający, jest negatywny. Dziennikarze pokazują głód, wojny, rozruchy, ekonomiczne zacofanie. Rzadko mówi się o ludziach Afryki.

Celem wystawy „Sztuka ludów Afryki” – jak podkreślali ojcowie Biali – jest ukazanie całego bogactwa tego kontynentu z jego wierzeniami, zwyczajami, tradycją i kulturą, jego piękna, różnorodności i zmienności.

– Przy zwiedzaniu tej ekspozycji należy pamiętać, że sztuka ludzi Afryki jest związana z ich egzystencją, codziennym życiem, wytworzona przez człowieka, który walczy o przetrwanie w często niekorzystnym dla siebie świecie – wskazywał na wartość i aspekt przedstawianych prac ojciec Bogusław.

Na zakopiańskiej wystawie można podziwiać sztukę plemion trzech afrykańskich państw: Tanzanii, Kenii i Ghany. Prace pochodzą ze zbiorów misjonarzy z Lublina.

Ojcowie Biali, jak wyjaśnił o. Bogusław, nie tylko głoszą ewangelię wśród afrykańskich plemion, ale starają się też, aby ich sztukę i kulturę zachować by przetrwała. Spisywali to, co istniało tylko w ustnej tradycji, tworzyli muzea.

– Teraz tu, na góralskiej ziemi, chcemy szczycić się tym bogatym dorobkiem Afryki – mówili z dumą ojcowie Biali.

Przy okazji dziękowali Janinie Jarosz–Walczak z Zakopanego, swej ambasador, jak ją nazwali, dzięki której ta wyjątkowa ekspozycja mogła trafić do miasta pod Giewontem.

Ekspozycję będzie można oglądać do 2 marca br.

(hak)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    561





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024