E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Kolędnicy wrócili do domu
 dodano: 13 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/13)
W niedzielę wieczorem ogłoszono wyniki "Karnawału góralskiego". Na zdjęciu przedstawiciel grupy "Po kolędzie" ze Szczyrku. (Fot. Ewa Czerwieniec)

Zakończył się "Karnawał góralski".

W niedzielę wieczorem zakończył się jubileuszowy, XXXV "Karnawał góralski" organizowany w Bukowinie Tatrzańskiej. Powołane do oceniania przeprowadzanych w ciągu kilku ostatnich dni konkursów jury miało sporo pracy. Na scenie Domu Ludowego pojawiła się spora ilość uczestników.


W czasie "Karnawału góralskiego" odbywa się ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. W tym roku w pierwszym z nich do rywalizacji stanęło 47 grup, w tym 41 składających się z dorosłych kolędników i 6 grup dziecięcych.

Równie dużym zainteresowaniem cieszył się przegląd par tanecznych. Na deskach Bukowiańskiego Centrum Kultury zatańczyło blisko sześćdziesiąt par w czterech kategoriach wiekowych.

Natomiast na konkurs tańca zbójnickiego zgłosiło się 13 zespołów.

Konkursy to niejedyne atrakcje bukowiańskiego karnawału. Po całym dniu przesłuchań, wieczorami w Domu Ludowym występowały zespoły regionalne, było też ognisko, jak zwykle przeprowadzono zawody strzeleckie. W niedzielę na trasie pod skocznią ścigali się górale w kumoterkach i narciarze w skiringu i ski-skiringu. Był też przejazd paradnymi zaprzęgami.

Przypomnijmy, że pierwszy "Góralski karnawał" odbył się w 1973 roku, a jego pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego, znany twórca ludowy, tancerz, śpiewak i poeta - Józef Koszarek. Początkowo impreza miała zasięg regionalny. Po latach przekształciła się w międzyregionalną, by w końcu stać się ogólnopolską. To jedyna okazja, by zobaczyć w jednym miejscu kolędników z całej Polski. Maszerują przez Bukowinę w bogatych i różnorodnych strojach jako aniołowie, Herodowie, diabły, śmierci i turonie.

(ECZ)


W niedzielę przed ogłoszeniem wyników na scenie w Bukowinie występowały kapele. Na zdjęciu grupa Kaszubów z Sierakowic. (Fot. Ewa Czerwieniec)










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1860





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024