E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Po raz dziesiąty
 dodano: 13 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/13)

Rekolekcje Podhalańskie.

W tym roku po raz dziesiąty górale wyruszą do Rzymu na Światowe Rekolekcje Podhalańskie. Wygląda na to, że z okazji jubileuszu uczestników rekolekcji będzie znacznie więcej niż w latach ubiegłych, chociaż co rok górale tłumnie brali udział w uroczystościach rzymskich.


Do wczoraj swój udział w rekolekcjach zgłosiło już 130 osób. W latach poprzednich liczba uczestników wynosiła średnio 150 - 160 osób. Udział w rekolekcjach można jeszcze zgłaszać do końca lutego. - Szacujemy, że w tym roku liczba uczestników rekolekcji wyniesie ok. 200 - mówi organizator Kazimierz Zarębczan.

W rekolekcjach wezmą udział głównie Podhalanie, choć swój udział zgłosili także - podobnie jak w latach poprzednich - górale z Żywca. Samolotem poleci ok. 60 osób, pozostali pojadą autokarami.

Podczas rekolekcji górale udadzą się z pielgrzymką do grobu Ojca Świętego Jana Pawła II. W programie jest także audiencja u papieża Benedykta XVI. - Tradycyjnie jeden dzień rekolekcji spędzimy poza Rzymem. W tym roku udamy się do Castel S. Elia, gdzie powstała idea naszych spotkań i gdzie odbyły się I Rekolekcje Podhalańskie. W starorzymskiej bazylice z IX wieku pod wezwaniem Świętego Eliasza odprawimy eucharystię, a potem udamy się z pielgrzymką do papieskiego sanktuarium Matki Bożej Skalnej, zarządzanego przez polskich księży michalitów. Będzie też można podziwiać prawdziwy cud natury - Dolinę Supentońską - informuje Kazimierz Zarębczan.

Wykłady podczas rekolekcji wygłoszą: arcybiskup Bolonii kardynał Carlo Cafarra, ojciec Leon Knabit, prof. Stanisław Grygiel, prof. Stanisław Hodorowicz.

W rekolekcjach wezmą także udział polscy i zagraniczni hierarchowie pracujący w Watykanie, a także przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych i kulturalnych w rzymie. Wśród uczestników rekolekcji będzie ok. 20 duchownych - kapelanów Związku Podhalan oraz księży z całego Podhala. Będą to m.in.: ks. Tadeusz Juchas, ks. Władysław Zązel, ks. Józef Marek z Jurgowa, Stanisław Gut, ks. Mirek Juchno, ks. Jan Gacek.

Rekolekcje odbywać się będą w dniach 19-24 marca, w Domu Generalnym Księży Salezjanów przy Via Pisana 1111. Udział w rekolekcjach można jeszcze zgłaszać u Kazimierza Zarębczana (tel. 265 61 68, fax: 264 48 02, tel. kom. 607167710, e-mail: k.zarebczan@abpi.pl).

(AGN)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1183

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022