E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Oscypek w Unii
 dodano: 2 Lutego 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/02/02)
Od dzisiaj podhalański oscypek jest chroniony przez Unię Europejską (fot. Michał M. Kowalski)

Historyczny dzień dla Polski i Podhala.

Od dzisiaj podhalański oscypek - jako pierwszy produkt tradycyjny z Polski - jest chroniony przez Unię Europejską. Za dwa tygodnie otrzyma unijny certyfikat.


Wniosek o rejestrację oscypka, wraz ze szczegółową dokumentacją, został złożony w Brukseli w lutym 2005 roku przez powiaty nowotarski, tatrzański i żywiecki oraz Związek Hodowców Owiec i Związek Podhalan. Gdy został pozytywnie oceniony, przetłumaczono go na dwadzieścia oficjalnych języków Unii i opublikowano w dzienniku ustaw. Od tego momentu musieliśmy odczekać pół roku, aby państwa, które roszczą sobie prawa do tego produktu, mogły wniosek oprotestować. Termin mija dzisiaj. Ponieważ nikt nie zgłosił pretensji do produktu regionalnego z Podhala, oscypek może zostać wpisany do rejestru unijnych produktów regionalnych.
 

- Bardzo ważne, że tym pierwszym polskim produktem regionalnym, który doczekał się uznania w Europie, jest oscypek - podkreśla starosta Andrzej Gąsienica Makowski (Fot. archiwum)

- Czekamy na oficjalny dokument. Jak tylko będziemy go mieli w ręce, to chcielibyśmy się z nim pokazać w Warszawie - powiedział nam wczoraj starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. - Jestem w stałym kontakcie z naszymi eurodeputowanymi w Brukseli i wiem od nich, że certyfikat powinniśmy dostać do dwóch tygodni. Nie będziemy, oczywiście, nigdzie jechać z oscypkiem, bo byśmy się wygłupili - na pierwsze prawdziwe oscypki trzeba czekać do kwietnia.

Starosta nie ukrywa, że dzisiejszy dzień jest historyczny - nie tylko dla Podhala, ale i dla całej Polski.

- Bardzo ważne, że tym pierwszym polskim produktem regionalnym, który doczekał się uznania w Europie, jest oscypek - podkreśla starosta. - Ma on bardzo bogatą historię. Jak wiadomo, Europa kulturą się tworzy, a kultura góralska wywodzi się z szałasu, z tradycji pasterskiej. Oczywiście, czekają nas kolejne trudności, bo trzeba będzie ten oscypek chronić.

(KOV)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2451

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022