E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Z Kościeliska do Paryża
 dodano: 1 Lutego 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/02/01)

Stanisław Nędza Chotarski - muzyk Skalnego Podhala i leśnik TPN.

Jutro przypada 35. rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych muzykantów Skalnego Podhala. Stanisław Nędza Chotarski wpisał się na trwałe w góralską tradycję muzyczną.


Urodził się w 1893 roku w Kościelisku. W domu rodzinnym, pomagając rodzicom na gazdówce, uczył się grać na gęślach. Postępy czynił błyskawiczne, toteż po niedługim czasie grywał w Kościelisku i okolicach ze swoją kapelą.

Po wybuchu pierwszej wojny światowej Stanisław Nędza Chotarski został wcielony do wojska i wysłany na front w Serbii i Czarnogórze. Po powrocie do domu musiał wyleczyć rany wojenne, po czym powrócił do muzykowania.

Od tego czasu Stanisław często grywał wraz z Bartkiem Obrochtą. W 1929 r. wziął udział w zabawie góralskiej zorganizowanej w Kościelisku z okazji wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego.

W latach 30. talent Stanisława Nędzy Chotarskiego został dostrzeżony nie tylko w Polsce. Wraz ze swoją kapelą i zespołem folkowym koncertował w Paryżu i Wiedniu. W 1936 roku muzykował na olimpiadzie w Berlinie. Był także stałym gościem uroczystości Święta Gór w Zakopanem, na których nieraz uzyskiwał wyróżnienia.

Od 1955 r. Stanisław Nędza Chotarski pracował jako leśnik w utworzonym wówczas Tatrzańskim Parku Narodowym. W latach 50. i 60. Polskie Radio kilkakrotnie nagrywało muzykę Chotarskiego. W 1954 wydano także płytę z jego muzyką i śpiewem Józefa Styrczuli.

Z okazji 35. rocznicy śmierci jutro o godz. 9.30 rano w kościele parafialnym w Kościelisku odbędzie się msza święta w intencji zmarłego muzyka.

(łb)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1015

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022