E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Na drogach więcej pijanych
 dodano: 31 Stycznia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/01/31)

W roku 2006 było mniej zabitych i rannych w wypadkach samochodowych niż w 2005.

Ubiegły rok okazał na drogach powiatu tatrzańskiego bezpieczniejszy od 2005. Rannych i zabitych było mniej, zwiększyła się jednak liczba pijanych kierowców.


W roku 2006 na tatrzańskich drogach policja odnotowała 102 wypadki, podczas gdy w 2005 - 127. Zmniejszyła się także ilość kolizji drogowych z 728 w 2005 roku do 712 w 2006.

- W oparciu o te dane jasno wynika, że stan bezpieczeństwa na naszych drogach uległ poprawie - zaznacza Monika Kraśnicka-Broś, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Lepszą sytuację na drogach w ubiegłym roku zauważyć można także w liczbie osób, które ucierpiały w wypadkach. Jeżeli w roku 2005 na drogach powiatu tatrzańskiego zginęło 10 osób, to w 2006 jedynie 4. Odnotowano także mniej rannych w wypadkach - ze 150 w 2005, do 127 w 2006.

- Na poprawę bezpieczeństwa na drogach wpływ miały ciągłe działania prewencyjne i profilaktyczne. Prowadziliśmy między innymi akcję "Bądź widoczny" dla uczniów klas od 1 do 3 szkół podstawowych. W tę akcję włączyły się czynnie w roku 2006 gminy Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko, a w 2007 Biały Dunajec, który zakupił dla uczniów elementy odblaskowe - tłumaczy Kraśnicka-Broś.

Nieznajomość przepisów ruchu drogowego, lub niestosowanie się do nich były głównymi przyczynami wypadków w ubiegłym roku. Nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy wymijanie, a także niewystarczające umiejętności kierowców spowodowane np. brakiem wymaganych uprawnień do kierowania, czy zwyczajny brak wyobraźni - to tylko nieliczne odnotowane powody wypadków w 2006 roku na tatrzańskich drogach.

A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze alkohol. Zatrważające jest to, że z roku na rok wzrasta ilość pijanych kierowców. W 2006 policji udało się zatrzymać o 45 nietrzeźwych więcej niż w roku 2005. Ostatecznie liczba pijanych na tatrzańskich drogach zatrzymała się na 394, podczas gdy w roku 2005 na 349. Są to jednak tylko ci, których udało się zatrzymać policji. Ilu pijanych nie wpadło - tego nie wiadomo.

Policja podsumowując ubiegły rok na drogach powiatu tatrzańskiego podkreśliła, że w dużej ilości wypadków samochodowych brali udział piesi, a także rowerzyści.

Łukasz Bobek«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    896

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022