E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Przede wszystkim oświata
 dodano: 25 Stycznia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/01/25)
W budżecie powiatu tatrzańskiego przewidziano pieniądze na likwidowanie osuwisk (fot. Rafał Gratkowski)

Budżet powiatu tatrzańskiego.

42 mln zł wpłyną w 2007 roku do kasy powiatu tatrzańskiego. Radni i władze powiatu mają natomiast zamiar wydać prawie 44 miliony. - Powiat tatrzański jest w dobrym stanie finansowym - komentuje starosta Andrzej Gąsienica-Makowski.


Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami pokryta zostanie z kredytu. Budżet oceniany jest dobrze, chociaż będzie o 2 proc. mniejszy od tego ubiegłorocznego.

Najwięcej powiat wyda w 2007 na oświatę i opiekę wychowawczą. Na zadania z tym związane przeznaczono 55 proc. wszystkich wydatków, czyli ponad 24 mln zł. Z tego natomiast największą kwotę stanowią wynagrodzenia (około 14 mln zł). W podziale pieniędzy uwzględniono także m.in. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy na Kamieńcu. Otrzyma on na swoją działalność 1,136 mln zł. Z ośrodka korzysta 62 wychowanków, na każdego starostwo przekazuje około 1500 zł miesięcznie. Na inwestycje w oświacie zaplanowano 3 mln zł.

Na pomoc społeczną powiat wyda ponad 5 mln zł (12,3 proc. budżetu ogółem), na funkcjonowanie administracji publicznej blisko 6 mln zł (13,5 proc.) - z tego połowę stanowią wynagrodzenia.

Na remonty i modernizacje dróg zaplanowano w budżecie 2,192 mln zł. Wśród wydatków jest m.in. utrzymanie zimowe (422 tysiące) i letnie (78 tys.) dróg, ubezpieczenie dróg powiatowych (10 tys.), bieżące remonty (200 tys.), remont drogi do Morskiego Oka (50 tys.), wykonanie projektów mostu na Białym Dunajcu (140 tys.) i likwidacja sześciu osuwisk (160 tys.).

W dziale kultura głównym zadaniem jest organizacja pracy Tatrzańskiej Agencji Kultury, Rozwoju i Promocji, nowej jednostki powiatowej, która rozpocznie działalność w lutym. Z budżetu agencja otrzyma 250 tys. zł. Ponadto na współorganizację imprez zarezerwowano 25 tysięcy, na utrzymanie biblioteki publicznej - 90 tysięcy, a na kulturę fizyczną - 29 tysięcy (współorganizacja i nagrody).

- Mamy rozwiązany problem osób starszych, służby zdrowia, Domu Dziecka - podsumowuje starosta Gąsienica-Makowski. - Musimy się dobrze zastanowić, co jeszcze mamy do zrobienia. Ten budżet daje nam furtkę do brania kredytów. Przygotowujemy Plan Rozwoju Lokalnego, który będzie mógł być podstawą do tego, co mamy zrobić. Jest już tam wpisany remont estakady, programy dla szkół, projekt rewitalizacji zespołu parkowego im. dr. Chramca.

(ECZ)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1356

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022