E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Zabawa za unijną kasę
 dodano: 24 Stycznia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/01/24)
Cieszący się ogromną popularnością wakacyjny festiwal oscypka jest częściowo współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (fot. Halina Kraczyńska)

UE dała ponad 233 tys. zł na tradycję regionalną.

Powiat tatrzański podsumował swoją walkę o unijne fundusze na realizację zadań związanych z promocją produktu regionalnego, a także prezentacją tradycji folklorystycznych. Przez dwa ostatnie lata udało się uzyskać w Unii Europejskiej dofinansowanie rzędu 233 tys. 566 zł.


Pieniądze zostały przekazane w ramach programu Interreg III. Dzięki nim sfinansowane zostały dwa programy. 176 tys. 566 zł wspomogło projekt "Wykorzystanie tradycyjnych produktów regionalnych do rozwoju turystyki kulturowej w rejonie tatrzańskim". Całkowita wartość tego projektu wyniosła 238 tys. 991 zł, z czego 62 tys. 425 zł to środki własne powiatu.

W ramach programu udało się dokonać przeglądu tradycyjnych produktów rzemiosła, oraz stworzyć listę czynnych twórców ludowych. Organizowane warsztaty pozwoliły wypracować wspólną koncepcję marketingową dla wybranych produktów i twórców.

Wygospodarowane środki własne i pozyskane fundusze z Unii pozwoliły na stworzenie szlaków tatrzańskiego dziedzictwa kulturalnego zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i tych poruszających się rowerami, czy na nartach. Wydano także ulotki z mapą szlaków i przewodniki.

Pozostała część środków - czyli 56 tys. 613 zł - poszła na program "Prezentacja polskich i słowackich tradycji na imprezie folklorystycznej V Tatrzańskie Wici". W imprezie, która trwała od 22 lipca do 27 sierpnia, wzięła udział każda gmina powiatu tatrzańskiego. Były zawody w powożeniu na Olczy, Święto Pstrąga, wybory Nojśwarnijsyj Górolecki w Białym Dunajcu, czy święto myśliwych "Dzień polowaca" w Jurgowie oraz wiele innych.

W czasie całej imprezy zarówno w zawodach, jak i w koncertach brały udział zespoły folklorystyczne z Polski i Słowacji.

Jednak nie tylko na działalność kulturalną starostwo tatrzańskie pozyskało środki unijne.

- Dużo pieniędzy udało nam się wywalczyć przede wszystkim na program przeciwdziałania bezrobociu, który był realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy. Poza tym kolejny raz na naszym terenie realizowany jest unijny program stypendialny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów - wylicza wicestarosta Andrzej Skupień. - Teraz czekamy na rozdanie środków z programu przygranicznego, a także na rozdzielenie funduszy przez urząd wojewódzki na lata 2007-2013 na nowe projekty.

(łb)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1589

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022