E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Nerwowe 11 minut
 dodano: 22 Stycznia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/01/22)

Mieszkańcy Dzianisza i Witowa mają już dość. Chcą się odłączyć od gminy Kościelisko i przyłączyć do Czarnego Dunajca.


W piątek wieczorem w remizie strażackiej w Dzianiszu radni gminy Kościelisko przegłosowali uchwałę, która zawiesza wykonanie spornego studium uwarunkowania i zagospodarowania przestrzennego, w planach którego znalazł się zapis o budowie czteropasmowej drogi przez Dzianisz. To jednak zamiast załagodzić atmosferę, dolało jedynie oliwy do ognia. Piątkowa nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w wyniku obietnic wójta Bohdana Pitonia i przewodniczącego rady Władysława Długosza złożonej dzianiszowskiej społeczności na środowym spotkaniu. Radni głosowali jawnie. Po 11 minutach obrady zakończyły się.

Oszukali nas

Według mieszkańców Dzianisza radni obiecali im, że całkowicie zrezygnują ze studium i gmina rozwiąże umowę z firmą, która się tym projektem zajmuje. Tymczasem radni Kościeliska przegłosowali uchwałę, która zawiesza tylko prace nad studium.

Ta decyzja rozwścieczyła mieszkańców Dzianisza. Z sali rozległy się okrzyki "Oszukali nas!". Coraz częściej zaczęły pojawiać się głosy, że Witów i Dzianisz powinny się odciąć od gminy Kościelisko i przyłączyć do Czarnego Dunajca. Ludzie krzyczeli, że chcą zorganizować w tym celu referendum.

- Teraz ludzie są kompletnie zdezorientowani. Nie wiedzą, co dalej robić. Wójt w debacie telewizyjnej obiecał ludziom, że zrezygnują ze studium, a w piątek zrobili coś zupełnie innego. Jest to całkowita kompromitacja władz gminy - uważa Wojciech Biernacki, rzecznik komitetu protestacyjnego.

Wójt Kościeliska Bohdan Pitoń niestety nie chciał skomentować dla nas przegłosowanej uchwały. Wójt odczytał jedynie na zakończenie piątkowej nadzwyczajnej sesji oświadczenie, w którym oznajmił, że zdenerwowanie ludzi wzięło się z tego, że zostali wprowadzeni w błąd przez nieprawdziwe informacje podsycane cały czas przez media. Zdaniem wójta jedynym rozsądnym rozwiązaniem było zawieszenie prac nad studium.

Radni żałują

W sobotę, na drugi dzień po nadzwyczajnej sesji, radni Kościeliska wydali specjalne oświadczenie w związku z zaistniałą sytuacją.

Radni stwierdzili, że wyrażają solidarność z mieszkańcami gminy w rozwiązaniu problemów, jakie pojawiły się w ostatnich tygodniach wraz ze sprawą studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy. Zaznaczyli, że żałują, że słaba informacja urzędu gminy doprowadziła do takich "sensacji i przekłamań".

- Stwierdzamy jednoznacznie, że nikt z nas nie popiera przebiegu jakiejkolwiek drogi szybkiego ruchu, a tym bardziej autostrady przez naszą gminę - czytamy w oświadczeniu.

Dlatego też, jak tłumaczą radni, podjęli uchwałę o zawieszeniu prac nad studium w celu zakończenia kryzysu.

Łukasz Bobek«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    918

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022