E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Huragan pod Tatrami
 dodano: 20 Stycznia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/01/20)
Czwartkowa wichura zwaliła drzewo na sieć trakcyjną na trasie kolejowej z Nowego Targu do Zakopanego. Pasażerowie musieli przesiąść się do zastępczych autobusów (fot. Józef Słowik)

Zawalone drogi, zerwane trakcje, uszkodzone domy i samochody - to wynik czwartkowej wichury, która przeszła nad Podhalem.

Drzewa łamały się jak zapałki, a na Kasprowym Wierchu wiatr przekraczał prędkość 150 km/h. Pierwsze niepokojące doniesienia doszły ze Straży Granicznej. - Silne wichury nad Słowacją i południową Polską spowodowały zwalenie się drzew na drogę po słowackiej i po polskiej stronie, prowadzącej do przejścia w Łysej Polanie - informował kpt. Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.


Tak zaczynał się w czwartek huragan na Skalnym Podhalu. A zapowiedzi meteorologów groźne: w nocy ma wiać do 170 km/h.

Powiat nowotarski

Powiat nowotarski ucierpiał najbardziej.

10 tysięcy mieszkańców bez prądu i ponad 50 wyjazdów strażaków - tak wyglądał krajobraz po nocnej wichurze. Wiatr zerwał z czterech domów w Rabce dachy. Uszkodzeniu uległo m.in. pokrycie na Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci. Telefony o kolejnych powalonych słupach i zerwanych sieciach dzwoniły bez przerwy. Wczoraj w południe bez prądu pozostawały m.in. Rabka, Ostrowsko, Falsztyn, Waksmund, Krościenko, Niedzica, Knurów, Szlembark. Największe szkody wiatr wyrządził w sieci trakcyjnej na trasie kolejowej z Nowego Targu do Zakopanego. Walące się drzewa zerwały sieć w dwóch miejscach pomiędzy Nowym Targiem i Szaflarami oraz przed Białym Dunajcem.

- Pasażerów pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem wozimy autobusami - mówił wczoraj Andrzej Jeleń, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich PKP w Zakopanem. - Uszkodzenia powinny być usunięte do godz. 18.

Powiat tatrzański

Czwartkowa wichura, wbrew obawom, nie wyrządziła poważniejszych szkód w powiecie tatrzańskim.

- Zmorą strażaków były głównie połamane drzewa, które przewracając się pozrywały linie energetyczne i uszkodziły w kilku przypadkach budynki mieszkalne, a także tarasowały drogi - wyjaśnia Andrzej Łęcki, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego powiatu tatrzańskiego.

- W ciągu całej nocy bez prądu było 78 stacji transformatorowych, głównie w wioskach poza Zakopanem - mówi Antoni Błachowski z zakładu energetycznego.

Strażacy wyjeżdżali od czwartku w południe do wczoraj 37 razy. W Kościelisku wiatr zerwał część blachy na dachu, przy ul. Sabały i Broniewskiego w Zakopanem drzewa uszkodziły budynki, a przy ul. Zamoyskiego drzewo spadło na samochód. W Murzasichlu porwało blachę z dachu na wiacie. W Tatrzańskim Parku Narodowym większych strat nie odnotowano.

- Grudniowy halny okazał się o wiele gorszy. Czwartkowa wichura powaliła jedynie kilka drzew, najwięcej na Wierchu Poroniec - zaznacza Zbigniew Krzan, wicedyrektor TPN.

Na chwilę obecną przejście graniczne w Łysej Polanie zostało już otwarte.

Powiat suski

W wyniku wichury w powiecie suskim 6 tysięcy domów było pozbawionych prądu. W pięciu przypadkach wiatr zerwał część pokrycia dachowego. W Tarnawie Dolnej konar drzewa spadł na busa. Uszkodził przednią szybę i maskę. W Juszczynie drzewo zwaliło się na trakcję kolejową. W Suchej Beskidzkiej w jednym z zakładów produkcyjnych oderwany konar spadł na halę produkcyjną. W sumie strażacy wyjeżdżali do akcji w ciągu ubiegłej nocy 21 razy.

(hak, slow, łb, ema, tsk)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2442

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022