E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Uodpornić las
 dodano: 16 Stycznia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/01/16)
Monokulturowy las świerkowy nie jest odporny na działanie wichur i szkodników (fot. Agnieszka Szymaszek)

By wichura nie zmogła.

Silny wiatr powalił na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ 1000 - 2000 metrów sześciennych drzew. - Nie jest to jeszcze katastrofalna liczba, chociaż straty są spore - mówi Andrzej Głodkiewicz, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Nowy Targ. W miejscu powalonych świerków zasadzony zostanie las mieszany, silniejszy i bardziej odporny na szkodniki i wichury niż monokulturowy las świerkowy.


Powalone drzewa porozrzucane są na terenie całego nadleśnictwa, nie ma więc jednej zniszczonej połaci. Wciąż zbieram jeszcze informacje z poszczególnych leśnictw - mówi Andrzej Głodkiewcz, podkreślając, że szkody są jednak nieporównywalnie mniejsze niż wyrządzone przez wichurę w listopadzie 2004 r. Na terenie nadleśnictwa zniszczonych zostało wówczas ok. 40 - 50 tys. metrów sześciennych drzewa. Usuwanie trwało ok. roku. W miejsce powalonych świerków zasadzono jodły, buki, z domieszką jawora, olszy i innych gatunków liściastych.

Monokultura świerka wprowadzona została już na przełomie XIX i XX wieku. Świerk jako gatunek szybko rosnący i ceniony w budownictwie sadzony był masowo, a głównym kryterium było wówczas ekonomika, nie ekologia. Tymczasem na terenie Gorców dominować powinna jodła, zajmując ok. 50 procent drzewostanu. Świerk zarastać powinien las w 20 - 30 procentach. Pozostałą część gorczańskiego drzewostanu stanowić powinny buki, jawory, olsze i domieszki innych gatunków.

Obecnie odchodzi się od monokultury świerka na rzecz drzewostanów właściwych dla danego siedliska. To proces zakrojony na długie lata. - W ostatnim dziesięcioleciu na terenie Nadleśnictwa Nowy Targu udało się zmniejszyć monokulturę świerka z 80 do 70 procent - mówi Andrzej Głodkiewicz. (AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2772





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025