E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Śpiewajmy Jezusowi!
 dodano: 16 Stycznia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/01/15)

IX Archidiecezjalny Konkurs Kolęd i Pastorałek na Podhalu.

Czy dzieci i młodzi ludzie chcą jeszcze śpiewać kolędy? Oczywiście, proszę popatrzeć na zaangażowanie tych prawie 400 uczestników naszego konkursu! Ile pracy włożyli w to, by tu dziś dobrze wypaść. Proszę popatrzeć na ich piękne stroje! I tu nic nie jest wymuszone - zaznacza ks. Sławomir Półtorak z parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem, która jest organizatorem Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek na Podhalu.


Nad tegorocznym, dziewiątym już z kolei, konkursem pt. "Niech kolęduje z nami cały świat", który odbył się w miniony weekend w sali teatralnej parafii św. Rodziny - patronat objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz ks. kard. Franciszek Macharski, który osobiście przybył na sobotnie przesłuchanie uczestników.

Do konkursu w tym roku zgłosiło się 25 zespołów z całej Archidiecezji Krakowskiej: najwięcej z Podhala, ale przyjechały grupy i z Krakowa, Wadowic, Libiąża, Chełmka, Sieniawy.

- Zespoły wykonują nie tylko kolędy i pastorałki tradycyjne, ale przygotowują także aranżacje tych, które istnieją już w naszej kulturze. Tworzą też własne utwory - wyjaśnia ks. Sławomir.

Celem konkursu jest prezentacja wartościowych pod względem religijnym i artystycznym kolęd oraz pastorałek. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci i młodzi ludzie mogą się ze sobą spotkać, wspólnie kolędować.

- Nasz konkurs to także ewangelizacja młodego pokolenia, która dokonuje się poprzez śpiew i przekaz najważniejszej prawdy o narodzinach Jezusa - podkreśla ks. Sławomir. - Jest to też zwrócenie się ku tradycji. W wielu rodzinach, niestety, już nie śpiewa się kolęd. A dzięki takiemu jak nasz konkursowi młodzi ludzie widzą, że można inaczej.

(hak)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1561

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022