E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Skok na unijną kasę
 dodano: 10 Stycznia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/01/09)

W latach 2007-2013 Małopolska może uzyskać nawet do 3 mld euro z Unii Europejskiej. Gminy tatrzańskie zamierzają skutecznie walczyć o te środki.


Gminy powiatu tatrzańskiego nie mają zamiaru przespać okresu rozliczeniowego 2007-2013, gdy pieniędzy z Unii Europejskiej będzie najwięcej. By lepiej przygotować się do walki o kasę z Brukseli gminy postarały się o specjalistów.

Jest o co walczyć

W ubiegłym roku, na zakończenie unijnego okresu rozliczeniowego 2004-2006, Janusz Sepioł, ówczesny marszałek województwa małopolskiego, określił całe Podhale mianem białej plamy na mapie regionu, mając na myśli nikłą skuteczność w zdobywaniu unijnych dotacji. Niemal żadnej gminie powiatu tatrzańskiego nie udało się uzyskać większych unijnych pieniędzy. Jedyne dofinansowania w przeciągu ostatnich lat to zasługa różnych instytucji, jak Tatrzański Park Narodowy, który dostał dofinansowanie na rewitalizację Kuźnic, Geotermii Podhalańskiej i budowę Aqua Parku. TOPR natomiast otrzymał pieniądze na szkolenie ratowników. Teraz, na lata 2007-2013, do wykorzystania jest 1,47 mld euro z programu regionalnego, a wraz z innymi programami, do których można składać wnioski, nawet 3 miliardy.

Przykład Bukowiny

Tym razem gminy tatrzańskie zamierzają skuteczniej powalczyć o unijne pieniądze. - Utworzyliśmy w urzędzie nowe stanowisko podinspektora ds. unijnych. Będzie on odpowiedzialny w całości za unijne sprawy - mówi wójt Poronina, Bronisław Stoch.

Taki pracownik będzie pilotował cały proces składania wniosków - od odnalezienia właściwych funduszy, przez napisanie wniosku, jego złożenie, a następnie rozliczenie.

W gminach Kościelisko i Biały Dunajec póki co, nie ma urzędnika zatrudnionego wyłącznie do spraw unijnych. Nie oznacza to jednak, że nikt tam nie zajmuje się pozyskiwaniem pieniędzy z UE.

- Mamy świadomość, że w latach 2007-2013 są do wzięcia duże pieniądze. Dlatego rozważamy, czy utworzyć takie stanowisko, czy może powierzyć te obowiązki jednemu z dotychczasowych pracowników urzędu - zastanawia się wójt Białego Dunajca, Andrzej Nowak.

Dotychczas w tych gminach zajmowali się tym skarbnicy. Jedyną gminą z powiatu tatrzańskiego, która takie stanowisko już miała, jest Bukowina Tatrzańska. Dało to wymierne efekty, bo Bukowina była w ubiegłym okresie rozliczeniowym jedyną, której wniosek przeszedł.

Na zlecenie burmistrza

Podobnie postanowiono zrobić w powiecie. Tutaj stworzono specjalną komisję radnych powiatowych, która będzie zajmowała się m.in. dotacjami unijnymi.

- Będziemy szukać różnych możliwości pozyskiwania pieniędzy i wskazywać urzędnikom drogę do nich. Zajmiemy się także współpracą samorządową, tak aby wspólnie starać się o dotacje nie rzędu kilkunastu tysięcy euro, ale kilku milionów - zaznacza Andrzej Pajor, radny, który będzie kierował pracami tej komisji.

Zakopane również nie zamierza zmarnować wielkiej szansy na unijną kasę. W najbliższych dniach powstanie jednostka ds. funduszy UE.

- Będzie to sztab kilku osób, które będą pracować na zlecenie burmistrza i rady miasta - zaznacza Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - My im powiemy, jakie cele mamy do zrealizowania, a oni będą musieli znaleźć na to odpowiednie środki finansowe z Unii Europejskiej.

Sztab ma być odpowiedzialny przed burmistrzami.

Łukasz Bobek«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1127

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021