E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Podhalańskie mundurki
 dodano: 10 Stycznia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/01/03)

Szkoły przyklasnęły pomysłowi

Podhale jako pierwsze w kraju ma wprowadzić do szkół mundurki. Pomysł ministra edukacji Romana Giertycha podoba się nie tylko samorządowcom - przyklasnęły mu szkoły. Niebawem mają się na ten temat wypowiedzieć rodzice.


Opisany przez nas pomysł ministra edukacji, wicepremiera Romana Giertycha znalazł uznanie na Podhalu. Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski upatruje w nim szansy przywrócenia świetności "Szpulkom". - Mamy tradycje Technikum Tkactwa Artystycznego. Można zaprojektować ładne mundurki z elementami regionalnymi - zaznaczył starosta podczas spotkania z wicepremierem Romanem Giertychem pod Wielką Krokwią. W "Szpulkach" na wiadomość o wprowadzeniu mundurków do podhalańskich szkół zareagowano z radością. - Jesteśmy bardzo za - mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Heleny Modrzejewskiej Elżbieta Świnoga.

- Trudno wypowiadać się co do innych szkół, zwłaszcza jeśli chodzi o deklaracje starosty odnośnie elementów regionalnych. Dla nas to szansa na przygotowanie ładnych mundurków. Mogą być w dwóch wersjach: lżejsze na lato, cieplejsze na zimę. Teraz młodzież często chodzi po szkole w kurtkach. A tak, założą ciepły mundurek, np. z polaru, z emblematem regionalnym - dodaje wicedyrektor Świnoga.

Dla rodziców najważniejsze są koszta, bowiem to oni zapłacą za mundurki. W przypadku "Szpulek" liczy się tylko cena materiału. - Mundurki sami sobie możemy uszyć w naszych pracowniach w ramach zajęć. Szyliśmy już polarowe mundurki dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, dla ich pocztu sztandarowego - stwierdza Elżbieta Świnoga. Dodaje, że pomysł wprowadzenia mundurków dla szkoły zostanie przedstawiony rodzicom w trakcie piątkowej wywiadówki.

Za dwa tygodnie o mundurkach rozmawiać będą z rodzicami w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Jako że szkoła ma artystyczny charakter, to takie też mają być propozycje szkolnych uniformów. - Na pewno nie będą to mundurki koszarowe, ale podkreślające jedność szkoły i jej indywidualność. Dyskutowaliśmy już z gimnazjalistami. Sami sobie zaprojektujemy wzór takich mundurków - podkreśla wicedyrektor szkoły "Kenara" Ireneusz Wrzesień.

Niektóre ze szkół wcale nie czekały na pomysły wicepremiera. Zupełnie oddolną inicjatywą wykazało się przykładowo Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem. - Nasze mundurki już się szyją. Wybraliśmy proste kamizelki. Na nich będzie logo szkoły na tle Giewontu. Koszt takiej szkolnej kamizelki wynosi 40 zł - poinformowała nas Beata Urbańska z Gimnazjum nr 1. (RAV)«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1568

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021