E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 05 / 2019 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 15-05-2019
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 Majowa Kulturalna Stolica Podhala
     Data:  2019-05-01 - 2019-05-31

Rozpoczynamy 3 maja (piątek) oficjalnymi Obchodami 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji. O godz. 11.00 rozpocznie się Uroczysta Msza Św. z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” w ogrodach Kościoła Św. Katarzyny (ul. Kościelna). Następie przemaszerujemy wraz z Miejską Orkiestrą Dętą, delegacjami i pocztami sztandarowymi na Rynek pod Ratusz. Tam odbędą się okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową. Na koniec zapraszamy do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego na wernisaż wystawy „Koń a sprawa Polska. W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”.


Galeria Sztuki BWA „Jatki” oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Nowy Sącz (ul. Kościuszki 4) zaprasza 10 maja (piątek) o godz.18.00 na wernisaż wystawy: Andrzej Dziubek „MANIFEST CERATY”. Andrzej Dziubek to artysta znany i ceniony jako muzyk, współzałożyciel i solista zespołu De Press, ale jest również artystą działającym w zakresie sztuk wizualnych, jest także absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (1981). Artysta - buntownik niezwykle ekspresyjny we wszystkich działaniach, które podejmuje. Wernisażowi wystawy towarzyszy film pt: HOAX „Oszustwo”. Wystawa zdecydowanie warta polecenia. Wstęp wolny.
 
Młodzież ze szkół średnich zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu w dniu 13 maja (poniedziałek) o godz.12.00 na Koncert Michała Wierby pt. New Musicology: Kreatywność, media i muzyka. To polski pianista, kompozytor i producent, doktor instrumentalistyki oraz laureat ponad 20 najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzycznych. Ma na swoim koncie ponad 600 zagranych koncertów i ponad 20 nagranych albumów oraz współpracę z najważniejszymi muzykami polskiej i światowej sceny muzycznej. Prekursor wykorzystania w Polsce ROLI Seaboard, nowoczesnego instrumentu elektronicznego. Wstęp wolny – zapisy szkół ponadgimnazjalnych, tel. 18 266 21 32.
 
Okrągła bo już 10 rocznica istnienia Grupy Regionalnej „Milusioki” będzie świętowana 14 maja (wtorek) najpierw Mszą Św. w Kościele NSPJ w Nowym Targu, a potem okolicznościowym występami od godz.13.00 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). „Milusioki” to dzieci i młodzież z Publicznego Gimnazjum -UZ, Szkoły Przyspasabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej nr 9 –UZ przy Zespole Placówek Szkolno-Opiekuńczo Wychowawczych w Nowym Targu, które uczą się śpiewów i tańców z regionu Podhala, Spisza i Orawy, kultywując tradycje ludowe, zwyczaje i obrzędy w/w regionów. Opiekunkami grupy regionalnej „Milusioki” są Renata Knap, Anna Szewczyk i Teresa Jagoda. Wstęp wolny.
 
Z kolei 9 edycja Noc Muzeów w Nowym Targu już 18 maja (sobota). Oficjalne otwarcie Nocy o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu (Ratusz, Rynek 1) wernisażem wystawy  pt. "Na koniu i pancerzu w służbie Rzeczpospolitej". Ale specjalną ofertę w tę Noc przygotowali dla Państwa także: Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Sobieskiego 4), Galeria Sztuki BWA „Jatki” o/MCK „Sokół” Nowy Sącz (ul. Kościuszki 4), Bursa Gimnazjalna im. dr. Jana Bednarskiego (ul. Nadwodnia 5). Wstęp wolny. Szczegóły na dodatkowych plakatach.
 
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Sobieskiego 4) zaprasza na wernisaż wystawy i rozdanie nagród laureatom konkursu "Z Drukarni Podhalańskiej. Akcydensy źródłem wiedzy o moim regionie". Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu Pana Grzegorza Watychy oraz Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera, a miał na celu wzbogacenie edukacji regionalnej przez przybliżenie dzieciom i młodzieży swojej miejscowości. Poznamy najlepsze prace w kategoriach: Jarmark w Nowym Targu, Sport, Turystyka oraz Portret. Wstęp wolny.
 
W niedzielę 26 maja kolejny już 109 Krakowski Salon Poezji w Nowym Targu. Tym razem wystąpią związani z Nowym Targiem Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus, którzy przygotowali występ "DANCING" z poezją K.I. Gałczyńskiego. To aktorskie małżeństwo, którego nie trzeba przedstawiać. Warto być. Wstęp wolny.
 
Na koniec po kilkuletniej przerwie powracamy z wydarzeniem, które miało już kilkanaście edycji – „Spotkaniami z kulturą…”. Najnowsza edycja „O Canada!” Spotkania z kulturą Kanady” odbędzie się w dniach 29-31 maja (środa – piątek) w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). Nie zabraknie spotkań podróżniczych, kuchni z Kanady, warsztatów dla najmłodszych i oczywiście ciekawych filmów, często do zobaczenia tylko podczas „Spotkań…”. Rozdamy także kilkadziesiąt książek autorów kanadyjskich, tudzież o Kanadzie dla naszych gości. Wstęp wolny/na filmy bilet 5zł.
 

  Następne wydarzenie »» 
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1540
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020