E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 05 / 2018 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
    wydarzenia w dniu: 19-05-2018
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 8. Noc Muzeum w Nowym Targu
     Data:  2018-05-19

Wzorem lat ubiegłych Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza na wyjątkową i jedyną w roku noc, podczas której otworzy szeroko swoje podwoje, zapraszając na szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna, kolejna 8. już edycja tego wydarzenia w Stolicy Podhala, odbywać się będzie pod hasłem „Dzieje z perspektywy roweru” i wpisywać się będzie w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sobotę 19 maja 2018 r. w rynku przed ratuszem miejskim, ale także w jego zabytkowych wnętrzach, oczekiwać będą na przybyłych gości niespodzianki i interesujące wydarzenia.

Noc Muzeów o godz. 17.00 rozpocznie Zlot zabytkowych rowerów z okresu Polski Ludowej. Organizatorzy pragną zachęcić i zaprosić na rynek wszystkich, którzy pamiętają jeszcze czasy kiedy sami uczyli się jeździć na rowerze, później odbywali rekreacyjne podróże czy też jeździli do pracy na „Pelikanach”, „Wigry” czy „Flamingach”. Będzie to okazja do pochwalenia się tymi niezwykłymi jednośladami, które do dziś wywołują szereg bardzo pozytywnych emocji i przywołują niewątpliwie miłe wspomnienia. Warto również przy tej okazji pokusić się o odpowiedni do prezentowanej epoki strój rowerowy. Na każdego kto zdecyduje się przyjechać na swoim rowerze, oczekiwać będzie pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz drobne upominki przygotowane przez Urząd Miasta Nowy Targ.

Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zabytkowe rowery” z Zabrza”. Uczestnicy nocy muzeów będą mieli niepowtarzaną okazję obejrzeć rowery z dwudziestolecia międzywojennego, w tym słynną riksze, rower do przewozu skrzynek z piwem czy oranżady a także zabytkowy osprzęt i stroje z tego okresu. Członkowie grupy opowiedzą historię powstania roweru, jak się on zmieniał na przestrzeni lat, jak był wykorzystywany, bo nie tylko w celach rekreacyjnych, ale również przez wojsko czy służby porządkowe. Zaproszą również na specjalnie przygotowaną dioramę, którą będzie można zwiedzać przez cały czas trwania wydarzenia.

Również interesująco zapowiada się promocja książki Joanny Mruk pt. „Moda kobieca w okupowanej Polsce”. Uliczne łapanki, wywózki na roboty przymusowe, egzekucje. Ciągły strach i niepewność. Tak wyglądała okupacyjna rzeczywistość. W ekstremalnie trudnych warunkach Polki na przekór okupantom chciały godnie żyć. Zadbany wygląd i ubrania dawały im siłę, pomagały nie okazać słabości. Moda kobieca w okupowanej Polsce to niezwykła opowieść, na którą składają się historie kobiet, przemiany dotyczące mody i trudna codzienność w wojennych warunkach. Na spotkaniu będzie można zakupić książkę i zdobyć autograf autorki. Promocji książki towarzyszyć będzie pokaz mody kobiecej przygotowanej przez członkinie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” z Warszawy. Tak więc źródła historyczne i archiwalne zdjęcia uzupełnione zostaną pokazałem na żywo strojów jakie nosiły Polki latach wojennej pożogi.

W połowie trwania wydarzenia organizatorzy zaproszą na wyjątkowy koncert pt. „Miłość Ci wszystko wybaczy - piosenki z lat 30-tych XX w.” w wykonaniu Agnieszki Grochowicz wraz ze zespołem. Podczas koncertu odbędziemy niezwykłą podróż sentymentalną w szalone lata 30-te słuchając standardów oraz muzyki przy, której bawili się nasze babcie i dziadkowie.

W Sali reprezentacyjnej ratusza przez cały wieczór będzie można również zwiedzać wystawę czasową pt. „Historia na bicyklu. Jej kuratorskie zwiedzanie zaplanowane zostało na godz. 22.30. Wówczas to autorzy ekspozycji przybliżą kuchnię jej powstania i zwrócą uwagę na ciekawostki jakie niewątpliwe kryją się wśród prezentowanych zdjęć, dokumentów czy eksponatów.

Podobnie jak w roku ubiegłym Noc Muzeów kończyć się będzie seansem „W Starym Kinie”. W tym cyklu zaplanowano projekcję polskiego filmu fabularnego pt. „Sportowiec mimo woli” w reżyserii Mieczysława Krawicza 1939 z roku. Fabułą filmu są zabawne perypetie wynikające z zamiany ról. Fryzjer Dodek Czwartek (Adolf Dymsza) udaje hokeistę, natomiast hokeista Jerzy Piątek (Aleksander Żabczyński) – fryzjera. Szereg scen w filmie kręconych było w plenerach Zakopanego. "Sportowiec mimo woli" to jedna z ostatnich komedii zrealizowanych przez kinematografię II Rzeczypospolitej. Mimo że film ukończono jeszcze przed wybuchem wojny, na premierę musiał czekać aż do 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu było w Polsce do śmiechu. A jak na ironię "Sportowiec mimo woli" zawiera spory ładunek komizmu, któremu nawet upływ lat niewiele zaszkodził. Niewątpliwą zaletą filmu jest też znakomite aktorstwo w wykonaniu plejady międzywojennych gwiazd.

Przez cały wieczór przed ratuszem będzie można oglądać również dioramę GRH „Zabytkowe rowery”, wystawę rowerów górskich przygotowaną przez Stowarzyszenie 2 Kołka, zakupić książki o tematyce historycznej i turystycznej na stoisku Księgarni BookBook. Czynne będą również wystawy stałe i czasowe w salach wystawienniczych muzeum.

Podobnie jak w latach ubiegłych Muzeum Podhalańskie zaprosiło do współpracy przy organizacji wydarzenia, instytucje i stowarzyszenia z Nowego Targu. Na zaproszenia odpowiedziały: MCK „Sokół” Galeria BWA „Jatki”, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, Stowarzyszenie „Dalej Podhale” oraz Urząd Miasta Nowego Targu.
Wydarzenia towarzyszące przed ratuszem:

  • Diorama Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rowery zabytkowe”
  • Wystawa rowerów górskich współczesnych i zabytkowych
  • Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
  • Kiermasz książki historycznej i turystycznej
Program:
17.00Uroczyste otwarcie 8. Nocy Muzeum w Nowym Targu
17.05 Od Flaminga po Wigry. Podhalański zlot rowerów PRL. Prezentacja rowerów i mody rowerowej oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.
18.00 Prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Radfahrtruppe - Rowery Zabytkowe” z Zabrza: rowery w tym słynna ryksza, wyposażenie i akcesoria oraz moda rowerowa.
19.30 Promocja książki Joanny Mruk pt. „Moda kobieca w okupowanej Polsce” połączona z pokazem strojów historycznych w wykonaniu GRH „Bluszcz” z Warszawy.
21.00 Koncert „Miłość ci wszystko wybaczy - piosenki z lat 30-tych XX w.” w wykonaniu Agnieszki Grochowicz wraz ze zespołem.
22.30 Kuratorskie zwiedzanie wystawy historycznej „Historia na bicyklu”, sala reprezentacyjna ratusza.
00.00 „W Starym Kinie” – projekcja filmu pt. „Sportowiec mimo woli” (1939)
Zapraszamy!

 

MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4)

zaprasza podczas ósmej nowotarskiej nocy muzeów na wystawę Marka Kossowskiego pt. „Fascynacje i inspiracje ja i moi podopieczni”. Wystawa zrealizowana we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy „Chatka” w Nowym Targu. W trakcie nocy muzeów galeria zaprasza na pokaz filmów BOOKTRAILER FILM – Festival 2018 wraz ze współorganizatorem tj. Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.

BOOKTRAILER FILM – Festival narodził się w 2004 r. w Liceo scientifico di Stato A. Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma łącząca literaturę z filmowymi środkami wyrazu. Tradycyjną lekturę z nowymi technologiami. Inicjatywa miała na początku lokalny charakter. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus + Pokaz filmów festiwalowych rozpocznie się o godzinie 18.30.

Galerię można zwiedzać od godziny 17.00 do 24.00

Budynek Bursy Gimnazjalnej im. Dr J. Bednarskiego, pod wezwaniem św. Stanisława Kostki

(ul. Nadwodnia 5)

 

Budowę bursy gimnazjalnej w Nowym Targu rozpoczęto w 1911 roku według projektu Kazimierza Wiszniewskiego ówczesnego budowniczego miejskiego a inicjatorem tej budowy był dr. Jan Bednarski. Ostatecznie budynek o ciekawych historyzujących formach został poświęcony i oddany do użytku 20 czerwca 1913 r. Od tamtej pory aż do dnia dzisiejszego służy młodzieży. Niegdyś stanowił internat, dziś mieszczą się w nim sale lekcyjne oraz siedziba Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Dr J. Bednarskiego, pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. W ramach 8. Nocy Muzeów w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zaprasza na wernisaż wystawy prac „Definicja Piękna. Fotografia i malarstwo uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego” oraz wystawę pt. „Gabriel Wolski: Czarno-białe reminiscencje. Miasto dawniej i dziś w jednym kadrze” Ponadto będzie można zwiedzać bursę wraz z zachowanym oryginalnym wnętrzem internatu z przełomu lat 70/80 XX wieku a także zapoznać się z historią budynku zwiedzając dwuczęściową wystawę pt.: „Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone” oraz „Doktor Jan Bednarski. Lekarz, społecznik i budziciel polskości 1860-1926”.

Bursę można zwiedzać od godziny 17.00 do 22.00

 

Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14 )

Stowarzyszenie Dalej Podhale trzeci raz uczestniczy w nowotarskiej Nocy Muzeów i po raz kolejny otworzy przed Państwem drzwi Sali Tradycji KS Podhale na nowotarskiej Hali Lodowej. Kibice i odwiedzający Salę Tradycji będą mogli zobaczyćm.in. skróty archiwalnych meczy hokejowych z lat 90 XX wieku. Do zwiedzania udostępnione zostaną również liczne fotografie, medale i puchary związane z 80-letnią działalnością klubu.

20 maja Salę Tradycji KS „Podhale” Nowy Targ można zwiedzać w godzinach od 17.00 do 23.00

 

Schron w Urzędzie Miasta – Izba zimnej wojny i socjalizmu (ul. Krzywa 1)

Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej nowy budynek, w którego piwnicach zgodnie z ówczesną doktryną obronną zostało utworzone Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej (schron). Jego zadaniem, w przypadku wojny, było kierowanie urzędem miejskim oraz koordynowanie działań formacji obrony cywilnej.

Pomieszczenia zostały zaopatrzone w stalowe drzwi zabezpieczające przed wybuchami czy też atakiem gazowym bądź innymi skażeniami . W celu zapewnienia odpowiednich warunków do pracy na wypadek

konfliktu zbrojnego stanowisko kierowania zostało wyposażone w środki łączności umożliwiające kontakt z innymi urzędami oraz jednostkami obrony cywilnej. W przypadku szczelnego zamknięcia stalowych drzwi, dopływ świeżego powietrza zapewniał specjalny układ wentylacyjny wyposażony w odpowiednie filtry, które pomimo upływu wielu lat pozostały sprawne po dzień dzisiejszy. W przypadku zawalenia się budynku projektanci zapewnili również wyjście ewakuacyjne znajdujące się na podwórku dzisiejszego Urzędu Miasta.

Izbę zimnej wojny i socjalizmu można zwiedzać od godziny 18.00 – 24.00
 

  Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    981




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024