Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
zapraszają na otwarty wykład
mgr Kamil Stasiak
(Muzeum Historycznym Miasta Krakowa)
Szlaki okupacyjne w Małopolsce - jak przestrzeń tłumaczy historię?
27 kwietnia 2018 r. (piątek) godz. 17.00
w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu
Ratusz - Rynek 1
* * *
Szlaki turystyki kulturowej przeżywają renesans, powstaje ich coraz więcej, a poruszana przez nie tematyka jest bardzo różnorodna. Ze względu na swoje położenie i historię Polska jest bogata w szlaki militarne reprezentujące różne epoki i szkoły. Tematyka wojskowa zawsze miała swoich pasjonatów, jednak czy architektura militarna i działania wojenne to jedyne i najważniejsze zagadnienia towarzyszące konfliktom zbrojnym? Coraz częściej w tworzeniu tras autorom przyświeca założenie ukazania szerszego kontekstu. Dzięki ich pracy stopniowo wyłania się nowa kategoria szlaku okupacyjnego. Ścieżki te prezentują społeczny kontekst, najczęściej odnoszący się do II wojny światowej, wyraźnie wzbogacający tworzoną narrację. Czy istnieje przepis na udany szlak o takiej tematyce? Oczywiście nie. Nie sposób tak samo opowiedzieć o czasie okupacyjnej nocy w Krakowie, co na Podhalu, czy stworzyć taką samą narrację o polskim partyzancie, niemieckim dowódcy i żydowskiej dziewczynce zamkniętej w getcie. Na przykładzie małopolskich szlaków okupacyjnych zaprezentujemy jak różnią się przekazy, które znalazły się u podstaw ich stworzenia, jak warunki terenowe wpłynęły na ich kształt i komu zawdzięczamy ich istnienie. Pokażemy że szlak kulturowy, to nie tylko sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu, ale również środek promocji regionu, a nawet metoda integracji lokalnej społeczności i kształtowania miejscowej narracji historycznej.
* * *
Kamil Stasiak- asystent w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, oddział Pałac Krzysztofory. Absolwent kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Specjalizuje się w historii lotnictwa i Krakowa międzywojennego.
* * *
Tytułowa „Klio” muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.
|