E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 08 / 2017 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 09-08-2017
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 Festiwal Folkloru Polskiego - 51. "Sabałowe Bajania"
     Data:  2017-08-09

Festiwal Folkloru Polskiego
51. "Sabałowe Bajania"
Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych
9 - 13 sierpnia 2017 r.

www.sabalowebajania.pl

W całej Bukowinie Tatrzańskiej już w środę 9 sierpnia będzie rozbrzmiewać muzyka i śpiew.

O 14.00 z placu parafialnego wyruszy paradny przejazd zaproszonych gości i muzyk zapraszający wszystkich do Domu Ludowego na ten wyjątkowy festiwal.

O godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie 51. Sabałowych Bajań, podczas którego nie zabraknie oczywiście prezentacji kapel, występów zespołów regionalnych. Pierwszy festiwalowy wieczór rozpocznie spektakl teatralny "Portki" w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej a następnie publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w koncercie zespołu New Market Jazz Band.

Przesłuchania konkursowe, istota Sabałowych Bajań, będą trwały od czwartku do soboty. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez Jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów.

Czwartkowy wieczór to koncerty w rytmach romskich - Zespół Kała Bała oraz z przycupem zespół Folk Power.

Zespoły: Lachersi oraz Śkara Banda to goście, którzy będą bawić publiczność w piątkowy wieczór.

Sobota to ostatnie przesłuchania konkursowe, ale także Degustacja Potraw Regionalnych i zawody strzeleckie "O Sabałową Flintę".

Wieczorem przeniesiemy się na teren pod bukowiańskimi termami. Tam Sabałową Noc rozpocznie koncert zespołu Turnioki. Gdy wybije na zegarze 20.00 rozpocznie się ceremonia pasowania na Zbójnika oraz nadania honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy.

Poszerzone grono Zbójnickiej Braci pod przewodnictwem hetmana Stanisława Hodorowicza rozpali znajdującą się w pobliżu watrę - symbol zespolenia, przyjaźni i wolności.

Tuż po pokazie sztucznych ogni wystąpią zespoły, porywające do tańca i śpiewu: Trebunie Tutki & QUINTET URMULI oraz Fajne Chłopy.

 Sabałowe Bajania to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Pod Domem Ludowym będzie odbywała się Wystawa i Kiermasz Sztuki Ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na Wystawie Twórczości Ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski. Od czwartku do soboty zapraszamy na "Bajaniowe śpasy" - warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców ludowych.

Niedziela jest ostatnim Festiwalowym dniem - dniem ogłoszenia wyników konkursowych zmagań. Najlepsi w kategorii dorosłej otrzymają Duże Spinki Góralskie, a w kategorii młodzieżowej Małe Spinki Góralskie. Od 2011 roku Komisja Oceniająca może przyznać również nagrody specjalne: grand prix Bukowiańskiego Buka oraz nagrodę im. prof. dr. Józefa Bubaka - dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (kategoria dorosłych), im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego - dla gawędziarza za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne prezentowanej gawędy (kategoria dorosłych), im. Stanisława Chowańca-Suchowiana - dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy (kategoria dziecięca lub młodzieżowa).

Jesteśmy przekonani, że tegoroczne Sabałowe Bajania będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych. Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na Sabałowych Bajaniach Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.sabalowebajania.pl

  Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1220




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024