E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Poprzedni miesiąc 05 / 2016 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 03-05-2016
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Wernisaż wystawy historycznej
     Data:  2016-05-03

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu
 
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy historycznej
 
3 Maja oraz inne uroczystości patriotyczne
w drukach ulotnych ze zbiorów
Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego
w Nowym Targu
 
Otwarcie wystawy odbędzie w ramach miejskich i powiatowych
uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja
o godz. 13.00 w sali reprezentacyjnej
Muzeum Podhalańskiego, Ratusz – Rynek 1

* * *

Cenną kolekcją Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu jest zbiór muzealiów reprezentujący nowotarskie drukarstwo. Kolekcja pochodzi z Drukarni Ignacego Borka, która działała w Nowym Targu od 1898 r. W 1927 r. drukarnia zmieniła nazwę na Drukarnię Podhalańską. Zachowało się XIX- to wieczne wyposażenie oficyny z wiedeńską maszyną drukarską, maszyną drukarską dociskową służącą do druku mniejszych wydawnictw, stołem z prasą i gilotyną do cięcia papieru, regałem zecerskim, kompletem drewnianych czcionek i innymi akcesoriami drukarskimi.

Z zakładu wychodziły najrozmaitsze druki, począwszy od biletów wizytowych i etykiet, przez zaproszenia, reklamy, nekrologi, druki urzędowe, kalendarze, aż do broszur i książek. Z usług Drukarni korzystały firmy, organizacje i urzędy nie tylko z Nowego Targu, ale też z Zakopanego, Szczawnicy, Rabki i innych okolicznych miejscowości. Wraz z drukiem, do Nowego Targu zawitała też lokalna prasa, pierwsze tytuły, jakie wyszły z oficyny to: „Nowiny Podhalańskie”, „Echo Tatrzańskie”, a w latach 1913-1936 „Gazeta Podhalańska”, którą w 1936 r. przemianowano na „Gazetę Podhala”. Prasa, obwieszczenia, odezwy, afisze realnie oddziaływały na życie mieszkańców, nie tylko informowały o bieżących wydarzeniach w mieście, na Podhalu, w Polsce i na świecie, ale także kształtowały postawy obywatelskie.

Na wystawie zaprezentowano afisze, odezwy poprzez które zawiadamiano mieszkańców Nowego Targu, ale również Zakopanego, Rabki czy Szczawnicy o rozmaitych patriotycznych uroczystościach i manifestacjach takich jak: obchody kolejnych rocznic święta 3 Maja, wybuchu Powstania Listopadowego i Powstania Chochołowskiego, Odsieczy Wiedeńskiej, ale również święta 1 Maja, uroczyste imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego i Prezydenta Ignacego Mościckiego, akademie oraz wieczornice ku czci poetów: Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Kazimierza Tetmajera, Władysława Orkana, uroczystości Święta Młodzieży, Święta Morza, Święta Żołnierza, nabożeństwa żałobne za Legionistów, uroczystości poświęcenia sztandaru Związku Hallerczyków z udziałem gen. Józefa Hallera, wizyty Prezydenta prof. Ignacego Mościckiego na Podhalu czy otwarcia pierwszego lotniska turystycznego LOPP w Nowym Targu, Zjazdu Podhalan w Białym Dunajcu i Poroninie oraz szereg innych.

Ekspozycja została uzupełniona drukami zaproszeń i kart wstępu na organizowane uroczystości oraz archiwalnymi numerami ówczesnej prasy: „Gazety Podhalańskiej”, „Gazety Podhala”, „Nowego Dziennika” oraz „Warszawskiego Dziennika Narodowego”, obszernie relacjonującymi na swoich łamach wydarzenia przywołane na afiszach. Całość dopełniają fotografie dokumentujące przebieg uroczystości organizowanych m.in. w Nowym Targu, Chochołowe czy Białym Dunajcu.

Prezentowane na wystawie druki ulotne pochodzące w zdecydowanej większości ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego, ale również Archiwum Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, są unikalne i stanowią skarbnicę wiedzy o życiu społeczno - kulturalnym w Nowym Targu i na Podhalu.

Joanna Voit, Dominika Wolska, Robert Kowalski

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    670




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024