Już w sobotę 12/09/2015, rozpoczynamy VII edycję festiwalu Muzyka na Szczytach. Dziś przedstawiamy pierwsze dwa koncerty o bardzo zróżnicowanym charakterze. Pomysł na niebanalne spędzenie przyszłego weekendu gotowy.
Podczas sobotniego koncertu 12 września, inaugurującego finałowy tydzień „Muzyki na Szczytach” zaprezentowane zostaną słynne późne kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta: koncert klarnetowy i 40. symfonia g-moll, nieco mniej popularne Introdukcja i temat z wariacjami Gioacchino Rossiniego na klarnet i orkiestrę, a także najsłynniejsze dzieło włoskiego kompozytora Saverio Mercadante - koncert fletowy. Nie ustępują im sławą również wykonawcy, zaliczani do najwybitniejszych wirtuozów swoich instrumentów: izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz polski flecista Łukasz Długosz. Towarzyszyć im będzie niezwykle popularna i ciesząca się dużym uznaniem orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą jednego z najzdolniejszych polskich dyrygentów, Michała Dworzyńskiego.
Zanim jednak zabrzmią pierwsze dźwięki festiwalu, tradycyjnie odbędzie się spotkanie z artystami w ramach „Klubu Rozmów na Szczytach” – gośćmi Marcina Majchrowskiego, redaktora radiowej Dwójki, będą - Shirley Brill, Łukasz Długosz i Michał Dworzyński.
Klub Rozmów na Szczytach – 12 września, sobota, godz. 12.00. Dom Pod Jedlami, Droga na Koziniec 1, wstęp wolny.
Koncert – 12 września, sobota, godz. 19.00. Kościół Św. Krzyża, ul. Chałubińskiego 30 (wejście od ul. Zamoyskiego), bilety - 30 zł.
Idea koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 13 września, zrodziła się z żalu, że wiele wartościowych wydarzeń muzycznych odbywających się w różnych miejscach Polski to zdarzenia jednorazowe. Tym samym ich odbiorcami jest wąskie grono melomanów. Aby ocalić choć niektóre z nich od zapomnienia, tym razem organizatorzy sięgnęli do programu Festiwalu Muzycznego Instalakcje, odbywającego się w warszawskim Nowym Teatrze. Prezentowane są tam niekonwencjonalne gatunki, niejednokrotnie z pogranicza muzyki i teatru, które nie mają ugruntowanej pozycji podczas tradycyjnych festiwali muzyki współczesnej w Polsce. W opisie projektu Nowego Teatru z 2014 roku czytamy: Powracającym tematem w trakcie rozmów między kompozytorami, muzykami i reżyserką programu było zagadnienie pieśni – czy taka „przestarzała forma” ma szansę na adekwatne wyrażenie czegoś aktualnego, uniwersalnego.
Odpowiedź na pytanie o współczesną wartość pieśni usłyszymy w utworach Aleksandry Gryki, Wojciecha Blecharza, Sławomira Wojciechowskiego i Andrzeja Kwiecińskiego - prezentowanych przez intrygującą śpiewaczkę Barbarę Kingę Majewską i błyskotliwy zespół Kwadrofonik (kwartet fortepianowo-perkusyjny w składzie: Emilia Sitarz i Bartek Wąsik - fortepian, oraz Magdalena Kordylasińska-Pękala i Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne), nagrodzony ostatnio Paszportem Polityki. Koncert będzie miał specjalną oprawę dźwiękowo-wizualną. Reżyserem oświetlenia będzie Tadeusz Perkowski, reżyserem dźwięku Robert Migas, a nad całością będzie czuwać reżyser Yulka Wilam.
Również ten koncert poprzedzi „Klub Rozmów na Szczytach”. W Domu Pod Jedlami z Barbarą Kingą Majewską i zespołem Kwadrofonik będzie rozmawiał Marcin Majchrowski.
Klub Rozmów na Szczytach – 13 września, niedziela, godz. 12.00. Dom Pod Jedlami, Droga na Koziniec 1, wstęp wolny.
Koncert – 13 września, niedziela, godz. 19.00. Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, bilety -30 zł.
W przeddzień festiwalu, 11 września (piątek) zapraszamy na wernisaż wystawy tkanin i kolaży zakopiańskiej artystki malarki Ewy Fortuny, która w tym roku obchodzi jubileusz 45-lecia pracy twórczej. Tematem jej prac są często postacie wybitnych osób, które przebywały i tworzyły pod Giewontem m.in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Władysław hrabia Zamoyski, Stanisław Witkiewicz, Tadeusz Brzozowski. Serdecznie zapraszamy, godz.19:00, Domu pod Jedlami, ul. Droga na Koziniec 1.
|