E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 07 / 2015 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 18-07-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Tajemnice Doliny Kościeliskiej
     Data:  2015-07-18
     Godzina:  19:00

Schronisko PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego serdecznie zapraszają na kolejny wieczór górski. Spotkanie pod tytułem „Tajemnice Doliny Kościeliskiej” rozpocznie się 18 lipca 2015 r. (sobota) o godzinie 19.00 w schronisku PTTK na Hali Ornak. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Dolina Kościeliska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Ma także wiele tajemnic. O części z nich będzie można się dowiedzieć podczas sobotniego wieczoru. Przyjrzymy się pierwszym zdobywcom tatrzańskich szczytów, taternikom i narciarzom. W tej części prezentacji multimedialnej opowiemy o: Mariuszu Zaruskim, Stanisławie Zdybie, Leonie Lorii, Henryku Bednarskim i innych górskich łazikach tamtych czasów. Nie zabraknie oczywiście opowieści o legendarnym schronisku SN PTT w Dolinie Pyszniańskiej, „narciarskim El Dorado”, „randkowej cukierni”, jak o nim pisano. O schronisku opowiemy  na podstawie schroniskowej księgi pamiątkowej. Przypomnimy między innymi o tym jak Józef Oppenheim „Opcio” spadał kiedyś na nartach w Babie Nogi i jak Krzeptowski z Byrcynem zjeżdżali z Pyszniańskiej Przełęczy, czy też o tym jak naczelnik TOPR, Mariusz Zaruski z towarzyszami zjeżdżał na nartach z Bystrej.

Jednym z głównych, a stosunkowo mało znanych wątków związanych z Doliną Kościeliską, są dzieje górnictwa. Zaprezentujemy historię górnictwa i prac hutniczych w tym rejonie Tatr, począwszy od początków XVI wieku i powstania pierwszych sztolni wydobywczych i poszukiwania rud srebra i miedzi. Pokażemy schemat wielkiej kopalni „Czarne Okno” znajdującej się w Żlebie pod Banie i kopalnię „Na Kunsztach”. Uzupełnieniem tej części pokazu będą opowieści o poszukiwaczach skarbów w Dolinie Kościeliskiej, legendy Jana Krzeptowskiego Sabały, między innymi jego opowieści o opowieści o zbójnikach i słynnych Wantulach.

Zaprezentujemy także historię poznania doliny, tutejsze zwyczaje pasterskie, produkcję słynnych serów „brusów”, które uważano za jedne z najlepszych w Tatrach. Nie zabraknie w tej opowieści pierwszych turystów, pierwszych wycieczek oraz malarzy, artystów, fotografów, którzy czerpali natchnienie z tutejszej przyrody. Wreszcie historii o altanach, karczmach i schroniskach. Pokażemy też na slajdach dzieje obecnego schroniska na Małej Polanie Ornaczańskiej. To nie jedyne atrakcje tego wieczoru. Opowieść będzie dotyczyć także ciekawych nazw tatrzańskich w tej części Tatr, jak: Zbójnicka Dolinka, Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicka Igła, Babie Nogi, Rękawica, Kciuk i Saturn. Wśród prezentowanych wspaniałości nie zabraknie oczywiście atrakcji przyrodniczych doliny, o której Stefan Żeromski słusznie napisał, iż jest „majstersztykiem przyrody”. I miał absolutną rację.

Wszystko to odbędzie się przy dźwiękach gitary, przewidujemy też poczęstunek. Będzie to niezapomniany wieczór o górach, Dolinie Kościeliskiej i ludziach w blasku świec i niezwykłej atmosferze. Bo Ornak to magiczne miejsce. Nie może Cię zabraknąć na tym spotkaniu!

Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    840




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024