E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28
Poprzedni miesiąc 02 / 2015 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 15-02-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 W POSZUKIWANIU „PĘPKA ŚWIATA”… - SPOTKANIE UPAMIĘTNIAJĄCE 50. ROCZNICĘ ŚMIERCI RAFAŁA MALCZEWSKIEGO
     Data:  2015-02-15
     Godzina:  18:00

15 lutego 2015 r. (niedziela), godz. 18:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone Rafałowi Malczewskiemu – postaci mocno związanej z Zakopanem, gdzie spędził dwudziestolecie międzywojenne zajmując się malarstwem, taternictwem, narciarstwem i ratownictwem górskim. Wieczór o autorze „Pępka świata. Wspomnień z Zakopanego”, w dniu 50. rocznicy jego śmierci, poprowadzą Julita Dembowska i Wojciech Szatkowski, a fragmenty książki zaprezentuje Grażyna Syrzistie.

Rafał Malczewski (1892-1965) był jedną z barwniejszych postaci Zakopanego lat międzywojennych. Wzrastał w atmosferze kontaktu ze sztuką i malarstwem. W latach 1910–1915 studiował w Wiedniu filozofię, architekturę i agronomię. W tym samym czasie zaczął zajmować się narciarstwem. Po powrocie do kraju kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się również malarstwa w atelier ojca, Jacka Malczewskiego, znanego malarza. W okresie 1915–1939 Rafał Malczewski mieszkał w Zakopanem. Dał się poznać jako zamiłowany taternik, doskonały narciarz i ratownik TOPR. Znał wielu wybitnych zakopiańczyków tamtego okresu. W 1917 r., podczas wspinaczki na południowej ścianie Zamarłej Turni w Tatrach, spotkała go tragedia. Śmierć poniósł jego towarzysz, Stanisław Bronikowski, a sam Malczewski przez całą noc, przywiązany do haka, na niewielkiej półce skalnej, oczekiwał na pomoc ratowników TOPR. W dwudziestoleciu międzywojennym Rafał Malczewski zyskał znaczną sławę jako malarz. Prezentował prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą (Międzynarodowe Biennale w Wenecji w 1932, Berlin, Helsinki, Los Angeles, Moskwa, Nowy Jork). Otrzymał specjalną nagrodę prezydenta Mościckiego, złoty laur Polskiej Akademii Literatury za zasługi na polu plastyki, a także złoty medal za obraz Wiosna w górach na Wystawie Światowej Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r. Malował krajobrazy, a zwłaszcza senne stacyjki kolejowe, małe miasteczka, tatrzańskie hale, błotniste drogi, pejzaże fabryczne oraz portrety. Upraszczał kształty, celowo je prymitywizował, co zbliżało jego styl do charakteru twórczości nieprofesjonalnej. Brał udział w powstaniu filmu „Biały ślad” w reż. Adama Krzeptowskiego. Był także autorem felietonów, ukazujących specyficzną atmosferę Zakopanego w okresie międzywojennym: Od cepra do wariata, Narkotyk gór. Nowele tatrzańskie, Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego. Zmarł w Motrealu w 1965 r.

/W. Szatkowski/

Celem naszego spotkania jest przypomnienie tej zasłużonej dla dziejów Zakopanego postaci poprzez pokazanie prac malarskich Rafała Malczewskiego oraz jego związków z Tatrami, narciarstwem i taternictwem.

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1167




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024