Stowarzyszenie Teatralne Legion z Kórnika i Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem zapraszają na spektakl DZIWNY HRABIA, który odbędzie się 17.10.2014, o godz. 10.30 i 12.30 w ZSHT, ul. Partyzantów 1.
90 ROCZNICA ŚMIERCI WŁADYSŁAWA HR. ZAMOYSKIEGO
„Pan Potocki poluje na lwy w Afryce, pan Siemieński hoduje konie wyścigowe, pan Lanckoroński grzebie w starożytnościach Pamfilii. A on? Organizuje spółki, prowadzi fabryki, daje chleb setkom Władysław hr. Zamoyski wyrastał ponad swoje czasy. Spektakl Stowarzyszenia Teatralnego LEGION z Kórnika pt. „Dziwny hrabia” opowiada o tym, jak był on postrzegany przez mu współczesnych: na salonach arystokracji, przez ulicę, górali, rodzinę, jak przedstawiały postać Hrabiego media. Czy sprawiedliwie?
Komentarzem do przedstawionych historycznych wydarzeń są czasy współczesne. Uczennica ze szkoły im Władysława hr. Zamoyskiego wraz z nauczycielką są klamrą spinającą spektakl. Zamoyski jest przedstawiony oczami współczesnej młodzieży, wyjęty z szuflady „historia” do szuflady „dziś”. ” I z zakopianką by sobie poradził” – nie ma wątpliwości dzisiejsza Marysia.
Spektakl jest kostiumowy, z „góralską” muzyką, charakterystycznymi gazeciarzami i licznymi anegdotami o Zamoyskim.
W 90-tą rocznicę śmierci Władysława hr. Zamoyskiego, przypadającą w październiku, młodzież kórnickiego LEGIONU przyjeżdża do Zakopanego ze sceną faktu „Dziwny Hrabia” do młodzieży Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława hr. Zamoyskiego.
„Jest nadzieja, że młodzi mniej będą głupi od starych i moralnie więcej warci. (...) Ja w tę poprawę wierzę, choć już jej sam oglądać nie będę, bo spieszę na cmentarz, ale wy młodzi będziecie widzieli, że się Polska wspaniale jeszcze zapisze w historii świata”. ( Z listu Zamoyskiego do Kazimierza Woźnickiego, 4.12.1923).
Anna Łazuka-Witek
Prezes kórnickiego Stowarzyszenia Teatralnego Legion
...................................................................................................................................................
„Dziwny Hrabia”, scenariusz Anna Łazuka-Witek, reżyseria Anna Łazuka-Witek, Maria Gierczyńska, scenografia i kostiumy Maria Gierczyńska. Występują: Julia Bejma , Artur Buda, Joanna Brylewska, Tomasz Kilarski, Anna Kowalska, Wiktoria Kanciak, Genowefa Michalak, Maria Michalak, Julian Michalak, Urszula Michalak, Dawid Urbowicz, Anna Woźnicka, Magdalena Zimniak.
|