Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
serdecznie zaprasza na promocję
KWARTALNIKA KONTEKSTY
12 października (sobota), godz. 18
– Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich,
Zakopane, Droga na Koziniec 8
Numer poświęconego projektowi "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz Zakopanemu.
Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny KONTEKSTÓW dr Zbigniew Benedyktowicz z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.
„Konteksty”. Kwartalnik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Nr 1 (300)/2013.
Najnowszy numer tego renomowanego pisma zajmującego się antropologią kultury, etnografią i sztuką, poświecony jest w głównej mierze tekstom będącym efektem sesji naukowej „ANTROPOLOGIA, PAMIĘĆ, HISTORIA. WOKÓŁ PROJEKTU ‘ZAKOPIAŃCZYCY. W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI’”, która odbyła się w dniach 9-10 grudnia 2011 roku w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu. Organizatorami konferencji była Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przy współpracy Muzeum Tatrzańskiego, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i redakcji kwartalnika „Konteksty”. Z pewnym opóźnieniem związanym z długim cyklem produkcyjnym kwartalnika, teksty będące efektem wspomnianej konferencji zostały opublikowane i uzupełnione innymi, związanymi tematycznie z zasadniczym tematem numeru.
1 października 2011 otwarto w Muzeum Tatrzańskim przygotowaną i zrealizowaną przez dwóch zakopiańskich etnologów i historyka sztuki (Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik) wystawę fotogramów w kontekście powojennej historii miasta Zakopanego i jego nietuzinkowych mieszkańców. Pomysły i dyskusje, jakie towarzyszyły organizacji wystawy i gromadzeniu materiałów skłoniły autorów do podjęcia szerszego projektu wydobywającego i eksponującego co najmniej trzy obszary szerszych problemów wartych namysłu, pytań i poszukiwania odpowiedzi w rozważaniach podejmowanych przez współczesną humanistykę. Kwestie, które były przedmiotem konferencji wynikały z kwerend, badań i rozmów prowadzonych przez autorów wystawy i katalogu, który jej towarzyszy. Przeniesione na meta-poziom refleksji naukowej dotyczyły relacji między gatunkami historii a anegdotą, trajektorią życia ujmującą los pojedynczy w kontekście wspomnienia, artykułującego los, mit, tożsamość jako kategorie kulturowe, lokalności i sposobu jej istnienia w dzisiejszym świecie oraz tożsamości jako przyjętego i akceptowanego sposobu lokalnego istnienia. Zakopane było tylko jednym z przykładów, ale przykładem ważnym, ponieważ jaskrawym i mocno już eksponowanym, dlatego wygodnym jako przykład lub punkt odniesienia.
Oto lista wygłoszonych podczas sesji tekstów:
- Jan Gondowicz – Demonizm Zakopanego. Mit i fakt
- Maciej Krupa – Zakopane – między metropolią a prowincją
- Antoni Kroh – Muzeum Tatrzańskie – pierwsza i ostatnia miłość
- dr Małgorzata Maj, dr Stanisława Trebunia Staszel (UJ) – Życie codzienne na okupowanym Podhalu w pamięci jego mieszkańców (wywołanej materiałami archiwalnymi nienieckiego IDO)
- dr Zbigniew Benedyktowicz (IS PAN) –Elementarz tożsamości – na przykładzie filmu W. Wiszniewskiego i projektu „Zakopiańczycy”
- prof. Janusz Barański (UJ) – Góralszczyzna i pamięć
- Kuba Szpilka – Wędrówka po śladach, o Zakopiańczykach szukających tożsamości
- Wojciech Szatkowski (MT) – Goralenvolk - kryzys tożsamości
- Piotr Mazik – Rola fotografii w małych narracjach
- prof. Barbara Fatyga (UW) – O kulturze żywej i ludowej
- prof. Jerzy S. Wasilewski (UW) – Postaci niezwykłe a tożsamość lokalna
- prof. Czesław Robotycki (UJ) – Lokalność a wielkomiejskie środowiska artystyczne i intelektualne, przykład Piwnicy pod Baranami
- Prof. Dariusz Czaja (UJ) – Stacja Rovigo. Przyjazdy, odjazdy
- dr Wojciech Michera (UW) – Tożsamość Odysa. Autobiografia
- dr Zbigniew Benedyktowicz rozmawiał z dr Moniką Sznajderman (Wydawnictwo „Czarne”) – O pamięci, historii i opowieściach lokalnych na przykładzie serii SULINA.
Autor tekstu Maciej Krupa
|