"Sezon włoski w Zakopanem", czyli wystawy Museo Nazionale della Montagna z Turynu w Muzeum Tatrzańskim, dobiega końca. Serdecznie zapraszamy na zakończenie Sezonu, które odbędzie się w Galerii Sztuki na Kozińcu w sobotę 23 października o godz. 17.
Wieczór rozpoczynamy włoskimi winami i zakąskami przygotowanymi przez "Italiano in Zakopane Domowa Kuchnia Włoska" w Karpęcinach/Bukowinie Tatrzańskiej oraz Bed & Breakfast "Villa Toscana" w Murzasichlu.
Następnie ostatnia szansa, by zostać oprowadzonym po wystawie "Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych" przez Wojciecha Szatkowskiego, który nie tylko opowie o wystawie, ale również o wątkach himalajskich z nią związanych.
Potem projekcja filmu NANGA PARBAT, 1953, reż. Hans Ertl, ze zbiorów Muzeum turyńskiego. Film zrealizowany został podczas austriacko-niemieckiej wyprawy himalajskiej, której celem było zdobycie „Nagiej Góry” – Nanga Parbat (8126 m) w Himalajach Zachodnich. Alpiniści krok po kroku próbują osiągnąć trudny szczyt, co udaje się austriackiemu alpiniście Hermanowi Buhlowi. Jego samotna walka ze zmęczeniem, wysokością, zimnem jest jednym z głównych motywów filmu.
Na zakończenie filmy nagrodzone na Spotkaniach z Filmem Górskim 2010 w Zakopanem:
- PONAD SZCZYTAMI, Francja 2008, reż. Rémy Tézier
Przyprawiające o zawroty głowy ujęcie ukazujące granitowe ściany od góry do dołu, czy też zbliżenia dłoni wyczuwającej pęknięcie w skale i szukającej pewnego chwytu doskonale oddają ogromną pasję dla gór, a wspaniałe widoki prawdziwie cieszą oko. Z piękną górską scenerią w tle, film porusza ważkie tematy pasji, rodziny, przyjaźni i miłości. Catherine Destivelle jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych osobowości alpinizmu naszych czasów we Francji i na świecie.
- NYARMA, Rosja 2008, reż. Edgar Bartenev
Film opowiada o codziennym życiu hodowców reniferów na podbiegunowym obszarze Uralu w Rosji. Głównym bohaterem jest 17-letni Gosha, który pomimo swojego młodego wieku zarządza dosyć dużą hodowlą. Historia ukazuje portret człowieka i jego przeznaczenie.
- ŚNIEŻNY PUSTELNIK, Norwegia 2010, reż. Fridtjof Kjæreng
Wysoko w norweskich górach przez dwadzieścia lat mieszkał Śnieżny Pustelnik. Miał własne zasady moralne i niezwykłe poczucie humoru. Nie dbał o sprawy materialne, sam lecz nie samotny, czerpał siłę z otaczającej go przyrody, uciekając od pośpiechu i powierzchowności zachodniego świata.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Współorganizator: Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem
|