E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Szczyty
ilość pozycji w dziale: 119
Zmień dział na:
 
Kończysty Wierch
   Kończysty Wierch, Kończysty Wierch nad Jarząbczą, Kończysta nad Jarząbczą;  Wznosi się nad Jarząbczą Doliną , Starorobociańską Doliną i Raczkową Doliną , a odchodzi od niego na północ długi boczny grzbiet, w którym znajduje się Czubik i Trzydniowiański Wierch .
więcej
Koprowy Wierch
   Koprowy Wierch; Długa pn.-zach. grań K.W. oddziela Hlińską Dolinę od Ciemnosmreczyńskiej Doliny . Na K.W. prowadzi znakowany szlak (z Koprowej Przełęczy ). K.W. dawniej nazywał się Pośrednim Wierchem. Obecna nazwa pochodzi od Koprowej Doliny.
więcej
Koszysta
   Koszysta; W pn. grani K. (już po jej skręceniu na pn.-wsch.) wznosi się Mała Koszysta (2014, 2014 m). Mimo wspaniałego widoku z wierzchołka, K. jest rzadko odwiedzana przez turystów. Znaczna część stoków K. stanowiła dawniej teren pasterski. Pierwsze znane wejście: Ludwik Zejszner i towarzysze w 1838. Zimą: Henryk Bednarski , Józef Lesiecki , Mariusz Zaruski i Stanisław Zdyb w 1910. Pochodzenie...
więcej
Kościelec
   Piramida Kościelca widziana z północy przypomina kościół – stąd nazwa. Jest to szczyt popularny zarówno wśród turystów, jak i taterników, którzy docierają tutaj najczęściej od południa, niedostępną turystycznie granią z Mylnej Przełęczy przez Zadni Kościelec. W marcu 1911 r. na szczyt Kościelca weszli na...
więcej
Kościelec, Zadni
   Kościelec, Zadni; Dawniej uważano, że Z.K. to tylko pd. wierzchołek Kościelca, ale w rzeczywistości jest on szczytem samodzielnym. Pierwsze wejście: Zygmunt Klemensiewicz i Roman Kordys w 1905. Zimą: Stefan Jaworski, Józef Lesiecki , Leon Loria , Jan Małachowski i Stanisław Zdyb w 1911.
więcej
Kozi Wierch
   Kozi Wierch; Jest jednym z łatwiej dostępnych wyższych szczytów widokowych w Tatrach , często odwiedzanym przez turystów, głównie Orlą Percią , która przechodzi przez jego wierzchołek, choć najłatwiej jest wejść nań ścieżką od strony Pięciu Stawów Polskich. K.W. opada jednak na niektóre strony b. urwistymi ścianami, dostępnymi jedynie dla taterników. Pierwsze znane wejście (z Doliny Pięciu Stawów Polskich): Eugeniusz...
więcej
Kozi Wierch, Mały
   Kozi Wierch, Mały;Przez M.K.W. prowadzi Orla Perć . Pierwsze znane wejście: Janusz Chmielowski i przew. J. Gąsienica-Szustek w 1892. Zimą: Józef Lesiecki , Leon Loria , Mariusz Zaruski i Stanisław Zdyb w 1911.
więcej
Kozie Wierchy
   Kozie Wierchy. P. Nazwa ta oznacza wspólnie wszystkie szczyty między Zawratem a Przełączką nad Buczynową Dolinką: Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia, Kozie Czuby i Kozi Wierch. Przez Kozie Wierchy biegnie część Orlej Perci.
więcej
Królowa Kopa, Mała
   Królowa Kopa, Mała; Nazwa Małej i Wielkiej Królowej Kopy pochodzi od nazwy Królowej Hali , a ta od nazwiska góralskiego Król. Często spotykane przekręcanie nazwy jednej czy drugiej kopy na "Kopa Królowej" jest oczywiście błędne. W literaturze i na mapach nazwy Mała i Wielka Królowa Kopa są nieraz przestawione. Wynika to z pozornej niekonsekwencji w nazwaniu Królowych Kop, jednakże prawidłowo wyższa z nich (1577 m) nazywa się...
więcej
Królowa Kopa, Wielka
   Królowa Kopa, Wielka;  Zach. stokami W.K.K. wiedzie droga prowadząca z Kuźnic przez Boczań na Gąsienicową Halę , na odcinku gdzie przechodzi ze Skupniowego Upłazu na Przełęcz między Kopami .
więcej
Królowe Kopy
   Królowe Kopy; Nazwa zbiorowa dla dwóch sąsiednich szczytów: » Mała Królowa Kopa i » Wielka Królowa Kopa .
więcej
Krótka
   Krótka; Pierwszy szczyt na wsch. od Krywania , oddzielony od niego Przełęczą Szparą . Wznosi się nad Doliną Niewcyrką i Ważecką Doliną  oraz nad odnogą tej ostatniej, Suchą Doliną Ważecką . Pierwsze znane wejście: Karol Englisch i przew. Paul Spitzkopf sen. w 1903, ale na szczyt ten wchodzono już wcześniej.
więcej
Krywań
   Krywań, w gwarze podh. Krzywań;  Górujący nad sąsiednimi szczytami i charakterystyczny w swym kształcie Krywań w panoramie Tatr rzuca się w oczy nie tylko patrzącego z in. szczytów tatrz. czy z górnego Liptowa , ale także z pd.-zach. Spisza i nawet z wielu miejsc na Podhalu . Skalne ściany K. osiągają wysokość jedynie 500 m, ale ponad dnem Koprowej Doliny wypiętrza się K. swymi zach. stokami na wysokość ok. 1350 m, a nad swe...
więcej
Krywań, Mały
   Krywań, Mały;  Na zach. stokach M.K. znajdują się Krywańskie Banie i koło nich przebiega jedna ze znakowanych ścieżek tur., wiodąca od Jamskiego Stawu na Krywań.
więcej
Krzesanica
   Krzesanica; Nazwa pochodzi od jej skalistej ściany (krzesanicy ), opadającej spod wierzchołka K. do górnej części Mułowej Doliny. W kopule szczytowej na wysokości 2110 m znajduje się otwór Szczeliny w Krzesanicy II, najwyżej położonej jaskini Tatr Zachodnich . Po słowackiej stronie znanych jest kilkanaście jaskiń, m.in. Nowa Krzesanicka ( 2016 m, głęb. -110 m, dług. ok. 550 m).
więcej
Krzyżne Liptowskie
   Krzyżne Liptowskie (2040, 2038 m); Krížne; Križne; Krizsnó. S. Drugi co do wysokości szczyt Liptowskich Kop , wznoszący się na pd. od Wielkiej Kopy Koprowej .
więcej
Krzyżnem, Kopa nad
   Krzyżnem, Kopa nad (ok. 2135 m). P. Szczycik w grupie Buczynowych Turni , tuż na pd.-zach. od Krzyżnego .
więcej
Liptowskie Kopy
   Liptowskie Kopy;  Za pośrednictwem Zaworów łączą się one w Gładkim Wierchu z gł. grzbietem Tatr Wysokich . Najwyższym szczytem L.K. jest Wielka Kopa Koprowa (2053, 2052 m). W dawnych czasach i aż do pierwszych lat po II wojnie świat. teren L.K. był często odwiedzany przez kłusowników podh., którzy polowali tam gł. na kozice . Oni to właśnie nazywali te wierchy Liptowskimi Kopami lub po prostu Kopami. W 1944-45 na obszarze L.K....
więcej
Litworowy Ratusz
   Litworowy Ratusz, dawniej po prostu Ratusz; L.R. stanowi zach. zakończenie » Litworowego Grzbietu .
więcej
Litworowy Szczyt
   Litworowy Szczyt; Pierwsze wejście: August Otto i przew. Pavel Čižák (Csizák) w 1897. Zimą: Károly Fodor, Lajos K. Horn i Jenő Serényi w 1909. Nazwa Litworowego Szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Litworowej Doliny . Niem. nazwa Wagnerspitze i węg. nazwa Wagner-csúcs miały upamiętnić » Wilhelma Wagnera , działacza śląskiej sekcji Węg. Tow. Karp . (MKE), ale w nowszej niem. i węg. literaturze zostały zarzucone.
więcej


Pierwsza «« [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025