E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Szczyty
ilość pozycji w dziale: 119
Zmień dział na:
 
Gierlach, Zadni
   Gierlach, Zadni Potężny szczyt należący do masywu Gierlachu, a wznoszący się w gł. grzbiecie Tatr. U stóp Z.G. od pn.-zach. leży Kacza Dolina, od wschodu Wielicka Dolina, a od pd.-zach. znajduje się górne piętro Batyżowieckiej Doliny. W Zadnim Gierlachu odgałęzia się od gł. grzbietu Tatr boczna grań biegnąca ku pd.-wsch.; wznosi się w niej gł. wierzchołek Gierlachu. Pierwsze wejście na Z.G.: Janusz Chmielowski i przew. Jędrzej...
więcej
Giewont
   W kształcie G. fantazja ludzka upatrzyła postać Śpiącego Rycerza; głowę ma tworzyć Wielki Giewont, a tułów - Długi Giewont. Jedno podanie głosi, że w jaskini w skałach G. śpią rycerze króla Bolesława Śmiałego, a wg innego podania w G. jest jaskinia, w której mnich strzeże wielkich skarbów. Na samym wierzchołku Wielkiego Giewontu stoi wyniosły, z dala widoczny krzyż o szpetnej żelaznej konstrukcji kratowej, postawiony przez...
więcej
Giewont, Długi
   Giewont, Długi, dawniej Długi Wierzchołek. Wsch. wierzchołek » Giewontu, oddzielony od jego gł. wierzchołka głębokim wcięciem Szczerby.
więcej
Giewont, Mały
   Giewont, Mały (1733, 1728, 1728 m), dawniej także Giewoncik. P. Uwieńczony kilkoma turniami szczyt wznoszący się między gł. wierzchołkiem Giewontu (tj. Wielkim Giewontem) a Przełęczą Bacuch. Mały Giewont jest oddzielony od Wielkiego Giewontu głęboko wciętym Żlebem Kirkora i Giewoncką Przełęczą.
więcej
Giewont, Wielki
   Giewont, Wielki Gł. wierzchołek » Giewontu (z krzyżem).
więcej
Gładki Wierch
   Gładki Wierch; Pierwsze znane wejście tur.: Teodor Eichenwald , Ferdynand Rabowski oraz przewodnicy Jan Bachleda-Tajber i Wojciech Tylka-Suleja  w 1902. Pierwszy na G.W. w zimie był Józef Grabowski z towarzyszami w 1912. Nazwa G.W., podobnie jak Gładkiej Przełęczy , pochodzi od zbocza zwanego Gładkie .
więcej
Golica
   Golica lub Golica Huciańska, błędnie Holica; W poprzek pn. i pn.-zach. stoków G. biegnie nowa szosa prowadząca z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy przez Kwaczańską Przełęcz do Matiaszowiec Liptowskich .
więcej
Gombosi Wierch
   Gombosi Wierch , błędnie Gąbosi Wierch;  Nazwa G.W. i inne podobne (Gombosia Polana, Gombosia Przełęcz ) pochodzą od nazwiska Gombos, które występuje u kilku rodzin w pobliskim Jurgowie .
więcej
Goryczkowa Czuba
   Goryczkowa Czuba Nazwa G.Cz. pochodzi od » Goryczkowej Hali , a ta od nazwiska Goryczka. Nie jest prawdą, że na tym szczycie szczególnie obficie rosną goryczki i że nazwa od nich pochodzi.
więcej
Granacka Turnia
   Granacka Turnia, Wielka lub krócej Granacka Turnia;  W pn.-zach. grani W.G.T. wyodrębnia się dość samoistna Mała Granacka Turnia (Malá Granátová veža; Kleiner Granatenwandturm; Kis-Gránátfal-torony). Pierwsze wejście na W.G.T.: Karol Englisch i przew. Johann Hunsdorfer jun . w 1901. Nazwa W.G.T. pochodzi od Granatów Wielickich.
więcej
Granaty
   Granaty (2239, 2240 m); Granáty; Granatenspitze; Granaty, Gránát-csúcsok. P. Rozłożysty szczyt, wznoszący się na pd.-wsch. od Czarnego Stawu Gąsienicowego, nad Gąsienicową Doliną, Doliną Pańszczycą i Buczynową Dolinką. G. mają trzy wierzchołki, ustawione od pn. ku pd.: Skrajny Granat (2226, 2225 m), Pośredni Granat (ok. 2235, 2234 m) i najwyższy Zadni Granat (2239, 2240 m). Trzy przełęcze w masywie G. to: Skrajna Sieczkowa...
więcej
Graniasta Turnia
   Graniasta Turnia;   Nazwa G.T. została zaproponowana przez Stanisława Eljasza-Radzikowskiego , który ją wziął z XVII-wiecznego spisku (przewodnika) do skarbów tatrz ., z tym że w owym spisku nazwa ta dotyczyła in. szczytu o trudnej do ustalenia lokalizacji.
więcej
Hawrań
   Hawrań Najwyższy szczyt Tatr Biel . (dawniej mylnie uważany za drugi z kolei), wznoszący się w środk. części ich zach. połowy, na pd.-zach. od wsi Zdziar . Widok z wierzchołka uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Tatrach.W masywie Hawrani znanych jest kilka jaskiń, z których największa jest Strzystarska . Pochodzenie nazwy nie jest znane. W literaturze najczęściej używa się jej jakby była rodzaju męskiego (np. na Hawraniu),...
więcej
Hlinik
   Hlinik;Oddziela środk. część » Doliny Hliny od Cichej Doliny Liptowskiej .
więcej
Hlińska Turnia
   Hlińska Turnia;  U stóp H.T. leżą trzy doliny: Mięguszowiecka , Młynicka  i Hlińska Dolina . H.T. jest najczęściej odwiedzana przez taterników przy przechodzeniu Grani Baszt . Pierwsze wejście: Günter O. Dyhrenfurth  i Hermann Rumpelt w 1907. Zimą: Lajos Rokfalusy w 1913. Nazwa H.T. pochodzi od Hlińskiej Doliny.
więcej
Horwacki Wierch
   Horwacki Wierch, dawniej mylnie Horwacki Upłaz; Upłaziaste pn. i pn.-wsch. stoki H.W. to Horwacki Upłaz (Horvátsky úplaz). Nazwa dawniejsza Horwacki Upłaz (dla upłazu, a nie szczytu) pochodzi od węg. rodu » Horváth-Palocsay , do którego te tereny, łącznie z całymi dobrami jaworzyńskimi, należały w 1589-1856. Od nazwy upłazu utworzono potem nazwę szczytu.
więcej
Hruby Wierch
   Hruby Wierch;  Na szczyt ten przewodnicy pol. prowadzili turystów już przed 1890, poznawszy go wcześniej w czasie polowań na kozice (Jędrzej Wala starszy już przed 1857). Pierwsze wejście zimą: taternicy węg. w 1912. Z Hrubym Wierchem i jego długą granią wiążą się m.in.: opowiadanie Ferdynanda Goetla  Wycieczka - jak się o niej nie pisze ("Tat." 1912, nr 3), nowela...
więcej
Huncowski Szczyt
  
więcej
Jagnięcy Szczyt
   Jagnięcy Szczyt Ostatni w pn.-wsch. kierunku szczyt w gł. grani Tatr Wys ., od Czerwonej Turni  (w Tatrach Wys .) odgraniczony Kołową Przełęczą , a od Szalonego Wierchu  (w Tatrach Biel .) - Przełęczą pod Kopą . Wznosi się nad Kołową Doliną , Doliną Zadnich Koperszadów, Doliną Białych Stawów  i Jagnięcą Doliną ; doliny te są oddzielone od siebie czterema graniami rozchodzącymi się z kopuły szczytowej J.S. Widok z...
więcej
Jałowiecki Przysłop
   Jałowiecki Przysłop, Wyżni Przysłop; Pierwszy szczyt w grani biegnącej od Banówki ku pd. Od J.P. grań ta skręca ku pd.-zach. i poprzez Jałowiecką Przełęcz dochodzi do Rosochy .
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024