E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Hala - Polana
ilość pozycji w dziale: 94
Zmień dział na:
 
Hurkotna Polana
   Hurkotna Polana Duża, pochyła polana na wsch. od Wierchporońca, między szosą do Morskiego Oka  a rzeką Białką. Przez H.P. przechodzi kiepska droga jezdna, która ze wsi Brzegi  wiedzie wzdłuż Białki do Łysej Polany .
więcej
Iwanówka, Hala
   Iwanówka, Hala, lub po prostu Iwanówka.awna hala past. w górnej części Chochołowskiej Doliny , obejmująca pn. stronę Iwaniackiej Doliny  i pd.-zach. stoki Kominiarskiego Wierchu . W dolnej części Hali Iwanówki znajduje się Polana Iwanówka  .Nazwa Iwanówka pochodzi od podh. nazwiska Iwan, spotykanego na Podhalu od pocz. XVII w. w Podczerwonem i Rogoźniku, a potem także w Chochołowie , Dzianiszu, Odrowążu, Pieniążkowicach i...
więcej
Iwanówka, Polana
   Iwanówka, Polana, także po prostu Iwanówka Duża, pochyła polana (niegdyś z szałasami i szopami) nad pn. brzegiem dolnego biegu Iwaniackiego Potoku , już prawie na dnie dolnego odcinka Starorobociańskiej Doliny .
więcej
Jagnięca Hala
   Jagnięca Hala, lub krótko Dawna hala past., obejmująca dolną część Jagnięcej Grani  (tj. pn.-zach. grani Jagnięcego Szczytu ) wraz z jej stokami od Kołowego Potoku  po Koperszadzki Potok  i Skoruszowy Potok .Na Jagnięcem wypasano dawniej m.in. jagnięta i stąd nazwa. Pasterstwo na tym obszarze (uprawiane tu m.in. przez górali z Czarnej Góry) zostało silnie ograniczone po kupnie dóbr jaworzyńskich przez Hohenlohego (w 1879), a...
więcej
Jakubkowa Polana
   Jakubkowa Polana Obszerna, pochyła polana na pn.-zach. od Starego Smokowca , przecięta znakowaną ścieżką, wiodącą do Wielickiej Doliny . Na J.P. jest wyciąg narciarski.Nazwa pochodzi stąd, że leśniczy Jakubek miał tam leśniczówkę (spaliła się ok. 1842).
więcej
Jamy, Polana
   Jamy, Polana lub po prostu Jamy Obszerna, pochyła płaśń trawiasta, położona na Jamskim Siodle  i wokół niego. Polana Jamy z owego siodła i spopod niego wznosi się na sąsiednie stoki Jamskiej Czuby i Spalonej Czuby. Na Polanie Jamy stał szałas past. i wchodziła ona w skład Hali Kominy Dudowe .
więcej
Jarczysko
   Jarczysko Pochyła polana na pn.-wsch. stokach Nosala , poniżej jego stromszych lesistych zboczy, zaraz na zach. od wylotu Olczyskiej Doliny , a na pd. od Drogi Oswalda Balzera. W dolnej części J. znajduje się sporo domów, m.in. willa "Jarczysko ". W latach 1930-tych (i zapewne wcześniej) J. było miejscem etapowego postoju owiec (przepaski) w czasie wiosennej wędrówki na Kondratową Halę ...
więcej
Jarząbcza Hala
   Jarząbcza Hala;  W dolnej części J.H. (czyli na Niżniej Jarząbczej Hali ) znajdowała się Niżnia Jarząbcza Polana i Wyżnia Jarząbcza Polana , a w górnej części (czyli na Wyżniej Jarząbczej Hali) - Jarząbcze Rówienki (z szałasem) i Jarząbcze Szałasiska (gdzie dawniej stały szałasy). Nazwa J.H. pochodzi od jej dawnych właścicieli, górali z Bańskiej o nazwisku Jarząbek.
więcej
Jarząbcza Polana, Niżnia
   Jarząbcza Polana, Niżnialub Jarząbcza Polanka, zwana też krótko Polanką.
więcej
Jarząbcza Polana, Wyżnia
   Jarząbcza Polana, Wyżnia, zwana też Jarząbczą Polaną, a niewłaściwie Niżnią Jarząbczą Polaną. Od dawna nie ma tam szałasu ani szop.
więcej
Jaworki, Polana pod
   Jaworki, Polana pod;Polana z małym osiedlem przy gościńcu z Zakopanego do Witowa , po jego zach. stronie, nieco na pn.-zach. od odgałęzienia drogi jezdnej do Chochołowskiej Doliny .
więcej
Jaworki, Polana pod
   Jaworki, Polana pod; Polana pod Jaworki (niegdyś z szałasem) wchodziła w skład Hali Jaworzyny pod Furkaską .
więcej
Jaworowa Polana
   Jaworowa Polana;  W lesie tuż nad pn. końcem J.P. stały niegdyś past. budynki Jurgowian.
więcej
Jaworzyna, Hala
   Jaworzyna, Hala lub Hala Jaworzyna pod Furkaską.  W XIX i XX wieku H.J. należała do mieszkańców wsi podh.: Ciche, Czarny Dunajec , Ratułów, Stare Bystre i Witów . Na hali tej wypasano głównie bydło.
więcej
Jaworzyna Huciańska
   Jaworzyna Huciańska lub po prostu Jaworzyna; 
więcej
Jaworzyna Lejowa
   Jaworzyna Lejowa () lub po prostu Jaworzyna. 
więcej
Jaworzyna, Polana
   Jaworzyna, Polana lub Polana Jaworzyna pod Furkaską;  Polana Jaworzyna wchodziła w skład Hali Jaworzyny pod Furkaską .
więcej
Jaworzyna Rusinowa, Hala
   Jaworzyna Rusinowa, Hala, także Jaworzyna, Rusinowa Hala i Rusinka.  Tereny past. tej hali obejmowały Rusinową Polanę , upłazy na Gęsiej Szyi i cerkiel leśny (potem ekwiwalent leśny). W pewnym okresie hala ta stanowiła też etap wiosenny (przepaska) i zimowy (zimowisko) dla bacy Murzańskiego z owcami; na samo lato wędrował on ze swym stadem na Halę za Mnichem . Nazwy lud. tej hali: Jaworzyna, Jaworzyna Rusinowa, Jaworzyna Rusińska,...
więcej
Jaworzynka, Hala
   Jaworzynka, Hala;Dawna hala past., która obejmowała Dolinę Jaworzynkę (powyżej Kuźnic ) oraz pewien obszar na pn. od jej wylotu. Szałasy i szopy tej hali stały na obszernej Polanie Jaworzynce. Nazwa Jaworzynki (doliny i hali) pochodzi od rosnących tu niegdyś jaworów . Podobnych nazw jest sporo w Tatrach , więc w celu odróżnienia nazywano ją dawniej Jaworzynką (lub Jaworzyną) Łuszczkową, od jej pierwotnych właścicieli, Łuszczków z...
więcej
Kalatówki
   Kalatówki lub Polana Kalatówki; Stoi tu - poza szałasami i szopami past. - wielki hotel tur.; gmach ten, od zewnątrz przypominający wyolbrzymioną stajnię szwajcarską, jest typowym przykładem niedostosowania budynku w Tatrach ani do otaczającego krajobrazu, ani do tradycji miejscowego budownictwa. Dawne drewniane schronisko na Kalatówkach spaliło się w czasie II wojny światowej. Przez Kalatówki przechodzi szereg popularnych szlaków tur.:...
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024