E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Przegląd prasy i nowin» Kultura

Kultura
Malarskie „Szepty” Wolskiego
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/18)

Zwierzęta w surrealistycznej przestrzeni, architektura Krakowa oraz kultura pierwszych Słowian – to główna tematyka 48 obrazów Gabriela Wolskiego prezentowanych na wystawie „Szepty”. Obejmuje ona prace autora z ostatnich 4 lat podzielone na 3 cykle – fragmentum, zwierzęta i talizmany. Gabriel Wolski jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Swoje obrazy prezentował m.in. w Genewie. Wystawę można oglądać do połowy października w holu Miejskiego Ośrodka Kultury.(drk)
( 18 Września 2009)
Kościeliska to kawał historii
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/14)

Warszawiacy mają swoją Starówkę, Krakusy – Stare Miasto a Zakopiańczycy – ulicę Kościeliską. Wbrew bowiem obiegowej opinii to nie Krupówki a właśnie Kościeliska jest najstarszą częścią miasta. To tutaj można do dzisiaj oglądać przepiękne i autentyczne XIX-wieczne chałupy góralskie. W miniony weekend pod Tatrami już po raz kolejny hucznie obchodzono święto tej legendarnej ulicy.
( 14 Września 2009)
W MOK-u widać Szepty…
(żródło: Redakcja)

Gabriel Wolski - nowotarżanin, artysta plastyk, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, doczekał się swojej wystawy. Wernisaż odbył się w ostatnią sobotę i przyciągnął sporą rzeszę zainteresowanych.
( 14 Września 2009)
Pomnik na Snozce kojarzy się jednoznacznie
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/11)

Z dyrektorem krakowskiego oddziału IPN, Markiem Lasotą, rozmawia P. Bolechowski.
( 11 Września 2009)
Ten drastyczny Janosik
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/11)

Górale spod Giewontu krytykują najnowszy film o góralskim zbójniku. Za nami zakopiańska premiera filmu „Janosik. Historia Prawdziwa” w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik. Wcześniej, bo 26 sierpnia, międzynarodowa premiera filmu odbyła się nie, jak planowano, pod Tatrami, a w Nowym Sączu. Jednak i do kina „Giewont” w Zakopanem stawiła się spora liczba widzów, którzy chcieli na pierwszym seansie zobaczyć film o góralskim bohaterze.
( 11 Września 2009)
O wielkich trudach zbójowania
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/11)

Przed kolejnym Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni możemy już mówić niemal o wszystkich filmach, bo prawie wszystkie pojawiły się w repertuarze kin. Zanim więc Pan poprowadzi to i owo na końcowej gali, porozmawiajmy o filmie, który wygląda na najoryginalniejszy pomysł, czyli o „Janosiku”.
( 11 Września 2009)
Zakopiańska starówka świętuje
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/11)

Od kilku już lat, gdy tylko pierwsze żółte liście pojawiają się na drzewach, mieszkańcy ul. Kościeliskiej sprzątają i ozdabiają swoje obejścia, ubierają się w odświętne góralskie stroje, ryktują konie i zaprzęgi, gaździnki pieką wyborne ciasta, gotują kwaśnicę, przyprawiają nalewki i zapraszają gości – na wielkie Święto Ulicy Kościeliskiej. Tegoroczne Święto Ulicy Kościeliskiej zaczyna się już dzisiaj. O godz. 17 w willi Orla odbędą się posiady góralskie, podczas których zaprezentowane zostaną zabytkowe podhalańskie szkatułki.
( 11 Września 2009)
V JUBILEUSZOWE SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/11)

W Zakopanem od wczoraj trwają konkursowe zmagania autorów filmów górskich. Zakończą się one jutro. Filmy można obejrzeć od godz. 10 do 13 i od godz. 14 do 18. Spotkaniom towarzyszy wiele imprez, m.in. wystawy, spotkania, dyskusje, pokazy.
( 11 Września 2009)
Wielu przeciw Hasiorowi
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/10)

Już nie tylko Klub im. hr Władysława Zamoyskiego i Instytut Pamięci Narodowej nie chcą renowacji pomnika „Organy” Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka. Teraz pod wspólnym pismem przeciw temu remontowi – oprócz Zamoyskich – podpisali się szefowie Zarządu Głównego Związku Podhalan, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem i Towarzystwa Przyjaciół Orawy.
( 10 Września 2009)
Janosik nie okradał bogatych, tylko doił kasę z Unii
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/08)

Żaden z niego obrońca uciśnionych. Wyszło szydło z worka. Janosik niby to zabierał bogatym i oddawał biednym. Sławiony w niezliczonych pieśniach i poematach bohater masowej wyobraźni w rzeczywistości jest hultajem, który bogaci się na... dopłatach z Unii Europejskiej. Prawda wyszła na jaw dzięki filmowi Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Janosik. Prawdziwa historia”. Widać w nim wyraźnie, że krowy we wsi, gdzie przebywał zbójnik, mają żółte kolczyki zgodne ze standardami unijnymi.
( 8 Września 2009)
Czy miasto może płacić na Organy?
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/05)

Opozycyjni radni Zakopanego skarżą uchwałę. Chodzi o pomoc gminy w odnowie pomnika. Haniebne jest wspomaganie remontu pomnika ku czci komunistów.
( 5 Września 2009)
„Regle” nagrodzone za osiągnięcia dla kultury
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/05)

Zespół Regionalny „Regle” z Poronina został wytypowany do nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie powiatu tatrzańskiego. Zespół otrzyma za to 5 tys. zł nagrody.
( 5 Września 2009)
Wywiad z Bartłomiejem Koszarkiem - dyrektorem Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej
(żródło: Redakcja)

Zbój nad zbóje, harnaś nad harnasie, góral z krwi i kości. Bartek Koszarek opowiedział nam o swoich zainteresowaniach, miłości do gór i muzyki.
( 2 Września 2009)
Prawdziwa historia Janosika według Stanisława Sroki
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/02)

Z prof. Stanisławem A. Sroką, historykiem, autorem książki „Janosik. Prawdziwa historia karpackiego zbója”, rozmawia Katarzyna Kachel.
( 2 Września 2009)
Muzyka i taniec jednoczą górali
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/28)

Dziś ogłoszenie wyników konkursowych zmagań 18 zespołów góralskich. Przez cały tydzień od rana do późnej nocy Rówień Krupowa rozbrzmiewała muzyką egzotycznych piszczałek, naskich basów, włoskich tamburin, hiszpańskich kastanietów... Żywioł tańca opanował nie tylko wioskę festiwalową, ale i niemal całe Zakopane. Tak świętowali górale z całego świata. Dziś już tylko godziny dzielą nas od ogłoszenia wyników i zakończenia tegorocznego 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
( 28 Sierpnia 2009)
Archiwum
Pierwszy «« (3045-3059)(3060-3074)(3075-3089)(3090-3104)(3105-3119) »» Ostatni


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024