Aleksandra Guzik z nowotarskiego Gimnazjum nr 1 została laureatką tegorocznej edycji kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” i wygrała w konkursie plastycznym wieżę stereo. Ola narysowała swoją rodzinę w trakcie górskiej wycieczki. – Ola jest z Nowego Targu, ale wystarczy spojrzeć na jej ubiór i nie trzeba nic mówić – podsumował zapowiadając Olę na scenie prowadzący finał Maciej Kurzajewski z TVP. (hak)
( 25 Września 2009)
„Pokaż nam twoich przyjaciół, pokaż nam twój kraj – Radevormwald-Chateaubriand-Nowy Targ”. To temat międzynarodowego konkursu fotograficznego dla uczniów szkół z tych miejscowości. Ogromnym zaskoczeniem w gronie kolegów, nauczycieli, pedagogów oraz dyrekcji była wiadomość o zajęciu pierwszego miejsca w kategori 16-20 lat przez Adama Molke, młodego fotografa, ucznia II klasy Zespołu Szkół nr 3 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Jego rówieśnik, Mateusz Śmiech również znalazł się w grupie zwycięzców. Zajął II miejsce.
( 25 Września 2009)
Zwierzęta w surrealistycznej przestrzeni, architektura Krakowa oraz kultura pierwszych Słowian – to główna tematyka 48 obrazów Gabriela Wolskiego prezentowanych na wystawie „Szepty”. Obejmuje ona prace autora z ostatnich 4 lat podzielone na 3 cykle – fragmentum, zwierzęta i talizmany. Gabriel Wolski jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Swoje obrazy prezentował m.in. w Genewie. Wystawę można oglądać do połowy października w holu Miejskiego Ośrodka Kultury.(drk)
( 18 Września 2009)
Warszawiacy mają swoją Starówkę, Krakusy – Stare Miasto a Zakopiańczycy – ulicę Kościeliską. Wbrew bowiem obiegowej opinii to nie Krupówki a właśnie Kościeliska jest najstarszą częścią miasta. To tutaj można do dzisiaj oglądać przepiękne i autentyczne XIX-wieczne chałupy góralskie. W miniony weekend pod Tatrami już po raz kolejny hucznie obchodzono święto tej legendarnej ulicy.
( 14 Września 2009)
Gabriel Wolski - nowotarżanin, artysta plastyk, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, doczekał się swojej wystawy. Wernisaż odbył się w ostatnią sobotę i przyciągnął sporą rzeszę zainteresowanych.
( 14 Września 2009)
Górale spod Giewontu krytykują najnowszy film o góralskim zbójniku.
Za nami zakopiańska premiera filmu „Janosik. Historia Prawdziwa” w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik. Wcześniej, bo 26 sierpnia, międzynarodowa premiera filmu odbyła się nie, jak planowano, pod Tatrami, a w Nowym Sączu. Jednak i do kina „Giewont” w Zakopanem stawiła się spora liczba widzów, którzy chcieli na pierwszym seansie zobaczyć film o góralskim bohaterze.
( 11 Września 2009)
Przed kolejnym Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni możemy już mówić niemal o wszystkich filmach, bo prawie wszystkie pojawiły się w repertuarze kin. Zanim więc Pan poprowadzi to i owo na końcowej gali, porozmawiajmy o filmie, który wygląda na najoryginalniejszy pomysł, czyli o „Janosiku”.
( 11 Września 2009)
Od kilku już lat, gdy tylko pierwsze żółte liście pojawiają się na drzewach, mieszkańcy ul. Kościeliskiej sprzątają i ozdabiają swoje obejścia, ubierają się w odświętne góralskie stroje, ryktują konie i zaprzęgi, gaździnki pieką wyborne ciasta, gotują kwaśnicę, przyprawiają nalewki i zapraszają gości – na wielkie Święto Ulicy Kościeliskiej. Tegoroczne Święto Ulicy Kościeliskiej zaczyna się już dzisiaj. O godz. 17 w willi Orla odbędą się posiady góralskie, podczas których zaprezentowane zostaną zabytkowe podhalańskie szkatułki.
( 11 Września 2009)
W Zakopanem od wczoraj trwają konkursowe zmagania autorów filmów górskich. Zakończą się one jutro. Filmy można obejrzeć od godz. 10 do 13 i od godz. 14 do 18. Spotkaniom towarzyszy wiele imprez, m.in. wystawy, spotkania, dyskusje, pokazy.
( 11 Września 2009)
Już nie tylko Klub im. hr Władysława Zamoyskiego i Instytut Pamięci Narodowej nie chcą renowacji pomnika „Organy” Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka. Teraz pod wspólnym pismem przeciw temu remontowi – oprócz Zamoyskich – podpisali się szefowie Zarządu Głównego Związku Podhalan, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem i Towarzystwa Przyjaciół Orawy.
( 10 Września 2009)
Żaden z niego obrońca uciśnionych. Wyszło szydło z worka. Janosik niby to zabierał bogatym i oddawał biednym. Sławiony w niezliczonych pieśniach i poematach bohater masowej wyobraźni w rzeczywistości jest hultajem, który bogaci się na... dopłatach z Unii Europejskiej. Prawda wyszła na jaw dzięki filmowi Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Janosik. Prawdziwa historia”. Widać w nim wyraźnie, że krowy we wsi, gdzie przebywał zbójnik, mają żółte kolczyki zgodne ze standardami unijnymi.
( 8 Września 2009)
Opozycyjni radni Zakopanego skarżą uchwałę. Chodzi o pomoc gminy w odnowie pomnika.
Haniebne jest wspomaganie remontu pomnika ku czci komunistów.
( 5 Września 2009)
Zespół Regionalny „Regle” z Poronina został wytypowany do nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie powiatu tatrzańskiego. Zespół otrzyma za to 5 tys. zł nagrody.
( 5 Września 2009)
Zbój nad zbóje, harnaś nad harnasie, góral z krwi i kości. Bartek Koszarek opowiedział nam o swoich zainteresowaniach, miłości do gór i muzyki.
( 2 Września 2009)
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały(teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»