E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Przegląd prasy i nowin» Kultura

Kultura
Wioska żyje muzyką!
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/25)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Za nami pierwsze konkursowe występy zespołów, które na 41. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Dziś o godz. 17 na scenie zaprezentują się Norwegowie, Polacy z Istebnej, Słowacy i Hiszpanie. W koncercie towarzyszącym zagrają, zaśpiewają i zatańczą grupy z Bułgarii, Nepalu, Rumunii i Gruzji.
( 25 Sierpnia 2009)
X Jarmark Podhalański przeszedł do historii
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/24)

Zakończyła się sztandarowa impreza Nowego Targu – X Jarmark Podhalański. Chociaż na zorganizowanie jubileuszowej imprezy miasto zdecydowało się przekazać mniej pieniędzy, w związku z trudną sytuacją gospodarczą, to jednak odwiedzający jarmark na pewno tego nie odczuli. Nie zabrakło takich gwiazd, jak Kasia Kowalska czy Maryla Rodowicz. Tłumy przyciągnęła też rekonstrukcja dawnego końskiego targu (na zdjęciu). Rozstrzygnięto tegoroczny konkurs fotograficzny „Jarmark Podhalański w obiektywie”. Wygrał go Jacek Gołdyn. (slow)
( 24 Sierpnia 2009)
Złóbcoki i trombity
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/24)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Złóbcoki (najstarsze pochodzą z XVII w.), basy, najróżniejsze piszczałki, trombity i dudy podhalańskie, czyli kozy... wszystkie te instrumenty, na których od wieków rodziła się muzyka góralska można (i trzeba!) zobaczyć na unikatowej wystawie w Szkole Plastycznej im. A. Kenara przy ul. Kościeliskiej. Ekspozycja oraz uzupełniająca ją konferencja naukowa traktująca o instrumentach muzycznych w tradycji ludowej i folkowej – towarzyszą tegorocznemu festiwalowi folkloru.
( 24 Sierpnia 2009)
Góralska hulanka w namiocie na Równi
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/24)

Deszcz nie pozwolił zespołom na korowód. Goście festiwalu na deptaku jeszcze zatańczą. Takiego pogodowego psikusa górale się nie spodziewali! W długoletniej historii festiwalu nie zdarzyło się jeszcze, żeby fatalna aura zmusiła organizatorów do odwołania korowodu ulicami Zakopanego, który oficjalnie rozpoczynał Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wczoraj jednak innego wyjścia nie było.
( 24 Sierpnia 2009)
Pieśni chwały górali
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/22)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Pełna widownia namiotu i spory tłum na zewnątrz śpiewali, tańczyli, a przede wszystkim gorąco oklaskiwali wspólny występ dwóch zespołów – jamajskiego The Twinkle Brothers oraz góralskiego Trebunie Tutki. Ten niecodzienny koncert „Na folkową nutę” wprowadził publiczność w atmosferę 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który potrwa aż do przyszłego piątku.
( 22 Sierpnia 2009)
Z kopyta konie rwą... na Równi Krupowej!
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/22)

Konkurs w powożeniu to już tradycja. Kilkanaście powozów stanęło do rywalizacji. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Śpiew Pytacki, Konkurs na Fiakra Roku 2009 rozpoczął w piątek 41. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Zawody odbywające się na Równi Krupowej zebrały tysiące turystów. I nie ma się co dziwić, bowiem mistrzostwa w powożeniu, czy konkurs na fiakra roku to niezwykle widowiskowe imprezy.
( 22 Sierpnia 2009)
Rodowicz i stary koński jarmark
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/22)

Na nowotarskim Rynku królują od czwartku muzyka, taniec, śpiew i dobra kuchnia. Wszystko za sprawą X jubileuszowego Jarmarku Podhalańskiego. Imprezie towarzyszą nie tylko występy na wielkiej scenie. Na płycie dużego parkingu odbywa się też kiermasz sztuki ludowej i pokazy twórców.
( 22 Sierpnia 2009)
Chór „Gorce” zaśpiewa na festiwalu w Bułgarii
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/22)

Miejski Nauczycielski chór „Gorce”, pod dyrekcją Janiny Glińskiej będzie reprezentował Nowy Targ, Podhale i Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Bułgarii. Chór wykona utwory regionalne, sakralne i patriotyczne. Ten cieszący się od wielu już lat popularnością nowotarski chór, jest wizytówką miasta i całego Podhala. Reprezentuje region na wielu różnych imprezach krajowych i zagranicznych.
( 22 Sierpnia 2009)
Na folkową nutę już dziś!
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/20)

Będzie to – jak zapowiadają organizatorzy – niezwykłe wydarzenia, które doskonale wprowadzi wszystkich z niecierpliwością już czekających na festiwal folkloru w atmosferę góralskiego święta. Dziś o godz. 20 w namiocie festiwalowym na dolnej Równi Krupowej odbędzie się koncert „Na folkową nutę”. Wystąpią – i zapraszają za pośrednictwem „Gazety Krakowskiej” na to wydarzenie – The Twinkle Brothers oraz Trebunie Tutki. Pierwsi są z Jamajki, drudzy – nasi górale, znani z występów w całej Polsce, Europie, Azji i Ameryce Północnej.
( 20 Sierpnia 2009)
Zrób sobie foto na festiwalu!
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/18)

Trwa odliczanie czasu do rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Po raz 41. pod Tatry zjadą rozśpiewani i roztańczeni górale z całego świata. Dla turystów i miłośników folkloru przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle festiwalowych dekoracji.
( 18 Sierpnia 2009)
Teatr OFF dopiero za rok
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/17)

Ze smutkiem turyści żegnali w miniony weekend występy teatralne na zakopiańskich Krupówkach. W sobotę wieczorem na scenie przy oczku wodnym zaprezentowano już ostatnie spektakle. Jednak organizatorzy zapewniają, że za rok na Krupówkach znów zagoszczą aktorzy. Na dobry koniec uczestnikom prezentacji i organizatorom imprezy wręczono statuetki Zakopiańskiego Lata Teatralnego.
( 17 Sierpnia 2009)
Na Rusińskim Wierchu pasowali pięciu harnasi
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/17)

W Sabałową Noc za rok pojawią się Orlice. Do Bukowiny zleciały wiedźmy z Łysej Góry. Zbójnicka brać powiększyła się o kolejnych harnasi, którym w sobotę na Rusińskim Wierchu hetman położył na ramieniu ciupazkę. Tegorocznymi zbójnikami zostali: Tadeusz Orawiec, Janusz Haniaczyk, Andrzej Jakubiec, Stanisław Stasik oraz ambasador Węgier w Polsce, Imre Molnar. Hetman zbójników, profesor Stanisław Hodorowicz, zapowiedział, że za rok po raz pierwszy w długoletniej historii Sabałowych Bajań do grona zbójników zostaną przyjęte... baby! Te, które odznaczają się mądrością i roztropnością, działają społecznie, zasilą szeregi Hetmańskich Orlic.
( 17 Sierpnia 2009)
W tym tygodniu rozpoczyna się festiwal folkloru góralskiego
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/17)

Za niecały tydzień, bo już w niedzielę Krupówki będą przypominać główne ulice Rio de Janeiro podczas karnawału. Na zakopiańskiej głównej ulicy zatańczą w swych pięknych barwnych strojach, zaśpiewają i będą się bawić egzotyczne zespoły z całego świata. To znak, że zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Już w najbliższy czwartek rozpoczną się imprezy promujące festiwal, m.in. koncert „Na folkową nutę”. W czasie festiwalu wystąpi 18 zespołów. (hak)
( 17 Sierpnia 2009)
Bukowina Tatrzańska: 43. Bajania czas zacząć!
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/13)

To pięciodniowe święto muzyki i sztuki ludowej. Na Podhale zjadą twórcy z całej Polski. Na nic Sopot Festiwal i Opole. Dla nich to właśnie ta impreza jest najważniejszym letnim wydarzeniem kulturalnym. Wczoraj w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się 43. Sabałowe Bajania, czyli Ogólnopolski Konkurs Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Impreza ta gromadzi twórców, muzyków i zespoły ludowe z całej Polski. Niektórzy przyjeżdżają do bukowiańskiego Domu Kultury od kilkudziesięciu lat.
( 13 Sierpnia 2009)
Komedie i sztuczne ognie, czyli finał teatralnego lata
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/13)

Jutro wieczorem rozpocznie się trzecia i ostatnia w te wakacje, odsłona II edycji Zakopiańskiego Lata Teatralnego. W piątek i w sobotę wieczorem znowu scena na Krupówkach przy oczku wodnym gościć będzie aktorów teatrów offowych nie tylko z Zakopanego. Na sobotę zaś zaplanowano huczne zakończenie, łącznie z fajerwerkami.
( 13 Sierpnia 2009)
Archiwum
Pierwszy «« (3015-3029)(3030-3044)(3045-3059)(3060-3074)(3075-3089) »» Ostatni


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020