E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Wojna o Kuźnice?
 dodano: 14 Listopada 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/11/14)
Wożenie turystów do Kuźnic to znakomity biznes, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego, czy zimowego

Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe chcą zorganizować linię autobusową do Kuźnic. To może oznaczać koniec dochodów dla 150 busiarzy i ich rodzin żyjących z wożenia turystów do tej części Zakopanego.

Komunikacyjną rewolucję w Kuźnicach planuje Tatrzański Park Narodowy. Chodzi o to, aby prywatne busy zastąpić kilkoma nowoczesnymi autobusami z napędem hybrydowym. Zorganizowaniem komunikacji wahadłowej zająć miałyby się Polskie Koleje Linowe.


Uderzyłoby to w 150 busiarzy żyjących z tych kursów. Jak łatwo podejrzewać, nie podoba się im ten pomysł. Aby wyjechać wagonikiem na Kasprowy Wierch, turyści muszą przejść do Kuźnic kilka kilometrów pieszo lub skorzystać z prywatnych busów. Nie podoba się to parkowcom, którzy uważają, że często stare i zdezelowane mikrobusy zanieczyszczają spalinami Tatry.

– Zastanawiamy się, jak uregulować komunikację w tej części Zakopanego, ale i Tatr – mówi Paweł Skawiński, dyrektor TPN. – Trzeba rozwiązać to tak, aby uszanować tych, którzy chcą pieszo, w ciszy i spokoju dojść do Kuźnic, a nie co chwila wąchać spaliny.

Stąd pomysł, aby Polskie Koleje Linowe uruchomiły komunikację wahadłową z użyciem autobusów z napędem hybrydowym lub na gaz. Wtedy za darmo wjeżdżałyby osoby, które mają bilet do kolejki na Kasprowy Wierch. Reszta płaciłaby niewielką opłatę. PKL przyznają, że rozmowy w tej sprawie trwają, choć zaznaczają, że decyzja należy do kogo innego. – Pomysł zmian na pewno jest dobry, bowiem obecnie do Kuźnic wjeżdża ogromna liczba samochodów i w komunikacji jest pewien bałagan.

Sprawa jest delikatna społecznie, bowiem z kursów do Kuźnic żyje wielu zakopiańskich busiarzy – zastrzega Andrzej Laszczyk, prezes PKL. Busiarze w Zakopanem to świetnie zorganizowana grupa zawodowa, która już niejeden raz pokazała, że tanio swojej skóry nie sprzeda.

– Zakopiańskie Kuźnice to dla nas symbol i podstawa egzystencji – zaznacza Jakub Karpiński, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego. – Z dowozów turystów i narciarzy do Kuźnic żyją rodziny 150 busiarzy. Co w sytuacji, gdy pójdą na bruk? Poza tym jest to droga publiczna, a my żyjemy w czasach wolnego rynku i konkurencji oraz demokracji.

Władze Zakopanego bardzo ostrożnie podchodzą do całej sprawy. Jak mówią, żadne decyzje nie zapadły. Busiarze jeżdżący do Kuźnic nie kryją zaś swojego oburzenia.

– Niech robią ten autobus, a my się pójdziemy paść! – denerwuje się Jerzy Wójcik, który od lat wozi turystów. – Jeden będzie jadł chochlą, a reszta umrze z głodu? Jak trzeba poprzeć kogoś w wyborach, to jesteśmy dobrzy, a potem to mówią, że bałagan robimy. Niech uruchamiają swoją linię, ale nie zakazują tu jeździć busom!

Przemysław Bolechowski







•  Busy do Kuźnic   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 piorun1977      16:22 Pią, 14 Lis 2008
Myślę, że ani dyrekcja parku, ani politycy, nic nie wskórają w tej sprawie. Wszystko zależy od nas, czyli turystów. Jeżeli chcemy aby Kuźnice były brzydko mówiąc "syfiaste" i kiczowate to jeźdźmy busami, jeżeli chcemy w spokoju odpoczywać w Kuźnicach to pozostają nam nogi. Z tego drugiego mamy korzyść - oprócz zdrowia również zachowane w kieszeni pieniążki. Nawiasem mówiąc wjazd bysem jest niesamowicie drogi jak na 1,5 kilometrowy odcinek. Resztę pozostawiam czytelnikom...





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1552





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024