E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Widowisko folkowe "Sobótka"
 dodano: 27 Sierpnia 2016

Informujemy, że zaplanowane w dniu dzisiejszym plenerowe widowisko muzyczne „Sobótka” z udziałem Andrzeja i Jacka Zielińskich z powodu silnych opadów deszczu i burzy zostało przeniesione i odbędzie się 1 września o godz. 20.00 na Dolnej Równi Krupowej. Efekty pirotechniczne oraz scenariusz widowiska wymagają, aby odbywało się ono w plenerze.

„Sobótka” folkowe widowisko koncertowe, na kanwie sztuki Grzegorza Walczaka - 29 sierpnia 2016 r. Dolna Rówień Krupowa, godz. 20.00


Widowisko do muzyki i z udziałem Andrzeja Zielińskiego – założyciela i lidera legendarnego zespołu „Skaldowie” oraz ze specjalnym udziałem Jacka Zielińskiego.

Teatr Vis a Vis prezentuje baśniowe widowisko muzyczne o tematyce sielankowej, ludycznej, folkowej. Pełen tańca i muzyki, zrealizowany z rozmachem inscenizacyjnym spektakl folkowy osnuty jest na kanwie legend związanych z Sobótką (Wianki / Noc Kupały). Sobótka – inaczej Noc Kupały – jest to prastare, słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Sobótka jest niewątpliwie starodawną uroczystością ku czci słońca. Stanowi powiązanie dwóch kultów wody i ognia, święconych w czasach pogańskich osobno. Pierwszy kult przetrwał w postaci wianków puszczanych na wodę. Gdy się nie udało całkiem wytępić pogańskich zwyczajów, powiązano sobótkę z kultem popularnego święta Jana Chrzciciela. Pierwiastki pogańskie przetrwały do dziś i są kultywowane w formie corocznych wianków. Nasze widowisko sobótkowe ma swe korzenie w starych, polskich i słowiańskich mitach. Także tatrzańskich…











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1392





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024