E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Kultura
GRAMY. Muzycy podhalańscy w repertuarze tradycyjnym i folkowym
 dodano: 26 Sierpnia 2015

27 sierpnia o godz. 20:30 w namiocie festiwalowym odbędzie się wyjątkowy koncert. Jego ideą jest prezentacja młodego pokolenia podhalańskich muzyków, których łączy zamiłowanie do muzyki etnicznej.


Podhale to region niezwykle bogaty w instrumentalistów, pasjonatów zarówno rdzennej muzyki góralskiej, jak i szeroko rozumianej muzyki łuku Karpat. Obserwujemy dynamiczny rozwój muzyki folkowej, ale dostrzegamy także zagrożenia wynikające z komercjalizacji muzyki tradycyjnej oraz zatracania się rdzennej podstawy, jaką jest repertuar podhalańskich nut. Podczas koncertu muzycy zagrają melodie z Podhala, Spisza, Słowacji, Węgier, Rumunii, muzykę cygańską i bałkańską; czardasze, walce, polki jak również aranżacje muzyczne i improwizacje na tematy muzyki ludowej. To niezwykle bogaty i zróżnicowany repertuar, zwracający równocześnie uwagę na przenikanie się muzyki tradycyjnej i różnych stylistycznie odmian muzyki sięgającej do ludowego źródła. Jednym z nich jest muzyka Podhala, regionu, gdzie tradycje muzyczne są ciągle żywe i pielęgnowane przez kolejne pokolenia muzyków, co dokumentuje także proponowany koncert. Inicjatorem projektu jest Jakub Gąsienica-Giewont, koordynatorem Krzysztof Czech.

Artyści biorący udział w projekcie:

SZYMON CHYC-MAGDZIN - prymista z Zakopanego, architekt wnętrz. Gra na skrzypcach oraz instrumentach pasterskich. Przez wiele lat członek zespołu Krywań, obecnie tworzy zespół Future Folk.

PAWEŁ CZECH – prymista z Czarnego Dunajca, najmłodszy z braci grający w zespole Hajlendery, przez wiele lat członek Kabaretu Truteń. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

ROBERT CZECH - pochodzi z Czarnego Dunajca, wraz z braćmi tworzy rodzinną muzykę góralską. Członek zespołów Hajlandery i Jazgot. Gra na cymbałach i cajonie.

KRZYSZTOF CZECH - skrzypek z Czarnego Dunajca, wraz z braćmi tworzy rodzinną muzykę góralską. Członek zespołu Hajlandery i Turnioki, współzałożyciel zespołu folkowo-swingowego Holeviaters.

JÓZEF DORULA – akordeonista z Poronina, pochodzi z uzdolnionej wokalnie rodziny. Współpracował z zespołami: Hajlandery, Blue Cafe, Chilli. Członek zespołu Jazgot.

STANISŁAW GALICA-KASECKA - pochodzi z Poronina-Majerczykówki. Od najmłodszych lat gra na akordeonie i skrzypcach. Muzykuje rodzinnie, uczestniczył w wielu nagraniach muzyki góralskiej.

JAKUB GĄSIENICA-GIEWONT - basista z Zakopanego, multiinstrumentalista w podhalańskich zespołach regionalnych, na kontrabasie grał w zespole Siwy Dym. Snycerz i cieśla budujący tradycyjne góralskie chałupy.

SZCZEPAN GĄSIENICA-MRACIELNIK - pochodzi z Zakopanego, gra na cymbałach oraz innych instrumentach. Pasjonuje się muzyką słowacką i cygańską. Koncertuje m.in. z zespołem TatraChord

ANDRZEJ MEDES – pochodzi z Poronina, gra na altówce i skrzypcach. Pasjonuje się muzyką góralską, koncertuje w wieloma kapelami i zespołami muzycznymi z Podhala.

ANDRZEJ POLAK – prymista z Białego Dunajca, gdzie prowadzi szkółkę gry na skrzypcach. Uczestniczył w wielu nagraniach z rodzinną kapelą Trebunie-Tutki, z którą jest związany. Wraz z przyjaciółmi tworzy zespół Jazgot.

MACIEJ RYBKA – pochodzi z Zakopanego-Olczy, akordeonista. Właściciel karczmy Muzykancko, gdzie można posłuchać muzyki w najlepszych wykonaniach. Współpracował z zespołami: Baciary, Hajlandery, Kałe Bała, Karpatia.

PAWEŁ SZAFLARSKI - pochodzi z Murzasichla, gra na kontrabasie, basach podhalańskich i skrzypcach. Interesuje się muzyką karpacką. Współpracuje m.in. z zespołem Hanki Rybki oraz Fundacją A. Brandstattera

JAN TREBUNIA – TUTKA - pochodzi z Białego Dunajca, z rodziny o silnych tradycjach muzykowania góralskiego.Lutnik, projektant ubioru. Na altówce i skrzypcach gra w rodzinnym zespole Trebunie – Tutki. Współtworzy również zespół Jazgot.

PAWEŁ TREBUNIA - TUTKA - pochodzi z Poronina, z rodziny o silnych tradycjach muzykowania góralskiego. Uczeń swojego dziadka Henryka Trebuni-Tutki oraz stryjów Władysława i Stanisława Trebuniów. Grywał w różnych zespołach m.in. kapeli góralskiej Zakopiany, Czarne Karakuły.

BARTŁOMIEJ WYSOCKI - basista z Białego Dunajca, na co dzień muzykuje w restauracji Gazdowo Kuźnia przy Krupówkach. Grywał z takimi zespołami jak: Hajlandery, Pectus, Blue Cafe.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1203





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024