E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Za dziesięć lat będzie kurort pod Tatrami
 dodano: 6 Kwietnia 2010    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2010/04/06)

Wizja ta rozpala emocje władz i mieszkańców. Całą ofertę ma połączyć wspólny góralski skipass.

Nie tylko narty i syte posiłki w licznych karczmach, ale aleje spacerowe i rehabilitacja w czasie wypoczynku. Tak w przyszłości ma wyglądać Zakopane i jego najbliższe okolice. Władze powiatu tatrzańskiego coraz częściej mówią o pomyśle utworzenia uzdrowiska. Podtatrzańskie miejscowości miałyby w ciągu 10 lat zmienić swoje turystyczne oblicze.


Mają na tym skorzystać wszyscy, zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy, a nawet szpitale.

Obecna oferta turystyczna Zakopanego osiągnęła apogeum. Tak naprawdę turystyczne możliwości miasta powoli wyczerpują się. Dostrzegają to nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim turyści.

- W Zakopanem jest tak samo jak przed 20 laty. Tylko niektóre budynki wypiękniały, a inne popadły w ruinę. Ale jeśli chodzi o ofertę, jest taka sama, o ile nie uboższa - mówi Maria Michalak, turystka z Chodzieży.

Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski uważa, że miasto musi powrócić do pierwotnej funkcji. Chodzi o odrodzenie idei doktora Andrzeja Chramca z XIX wieku o uzdrowiskowych walorach tej ziemi. W 1887 r. stworzył on tutaj pierwszy zakład wodoleczniczy. I do wód właśnie mają wrócić kuracjusze.

- Trzeba podnieść kwalifikacje wypoczynkowe Zakopanego - zaznacza Andrzej Gąsienica-Makowski. - Miasto i okolice nie powinny tylko stawiać na rekreację, ale i rehabilitację.

Pierwsze kroki zostały już poczynione. Jak grzyby po deszczu powstają baseny termalne, łączące rekreację z walorami leczniczymi. Znajdują się tu również liczne szpitale. Ale trzeba postawić kropkę nad „i", jak mówi Gąsienica Makowski, i utworzyć kurort tatrzański.

- To plan na najbliższych 10 lat - mówi.

Obecnie trwają konsultacje z ekspertami.

- Przedstawiłem tę ideę kilkudziesięciu osobom w kraju, które teraz nadsyłają swoje opinie - zapewnia. - Profesorowie z wydziału urbanistyki Politechniki Krakowskiej przedstawili nawet kilka projektów uzdrowiska. Zanim ostatecznie powstanie uzdrowisko, starosta planuje stworzenie góralskiego skipassa, który obejmowałby połączoną ofertę stoków i term. Do tego pomysłu przychylają się właściciele podhalańskich aquaparków.

- To dobry pomysł - mówi Edward Kuchta, wiceprezes Term Bukowiańskich w Bukowinie Tatrzańskiej. - Wspólna oferta to konieczność.

Na powstaniu uzdrowiska skorzystają również szpitale.

- Jeśli w ramach projektu uzdrowiska znalazłyby się pieniądze na szpitale, to jest szansa na jego utworzenie - mówi dr Maciej Zieliński, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem.

Łukasz Razowski







•  Baju baju   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~mieszkaniec okazjonalny      11:57 Wt, 06 Kwi 2010
Póki co to ze smogiem Zakopane walczy jak Syzyf z kamieniem. A jak leczyć płuca w takim "krystalicznym" powietrzu ?

•  Bzdura   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~blek      15:03 Wt, 06 Kwi 2010
Bzdura,fantazja -rezerwat oszołomow.

•  WIZJA ROZWOJU ZAKOPANEGO   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~TURYSTA-PROJEKTANT      22:50 Wt, 06 Kwi 2010
Wszystko pięknie wygląda wg tych planów , ale ani słowa o budowie Zakopianki , a bez niej nie ma o tym mowy , bo NIKT NIE DOJEDZIE !!

         •  Re: WIZJA ROZWOJU ZAKOPANEGO   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Wacław      09:19 Śr, 07 Kwi 2010
Pan Redaktor co nieco uprościł historię klimatyki zakopiańskiej. Popularyzacja idei zdrowotnych walorów tej wioski podtatrzańskiej jest zasługą d-ra T. Chałubińskiego.
Już dwadzieścia lat przed d-rem Chramcem, wcielali ją w życie tworząc i prowadząc zakłady wodolecznicze: lekarz Huty Kuźnickiej dr Ludwik Ganczarski, po nim dr Wenanty Piasecki. No cóż, żaden z nich nie był synem tej ziemi!
Dr Andrzej Chramiec kontynuował metody wodolecznicze i wspierał ideę T.Ch. nadania miejscowości statusu stacji klimatycznej - uzdrowiska, co nastąpiło już w 1886 r. Nie odbieram mu zatem licznych zasług, jakie położył w rozwoju miejscowości. Czy dziś uda się powrót do korzeni?

                 •  Re: WIZJA ROZWOJU ZAKOPANEGO   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Dorota      11:27 Śr, 07 Kwi 2010
Nie od dziś wiadomo, że Zakopane ma największą siłę przebicia w górskim otoczeniu. Chciałoby być wszystkim na raz. Posługując się porzekadłem: chciałoby i "mieć ciastko i zjeść ciastko". Czy taki wydumany a raczej nieuzasadniony rozrost tutejszego lecznictwa nie odbędzie się kosztem innych - faktycznych uzdrowisk: Rabki, Krynicy, Szczawnicy, Hańczowej?
Na początek skupcie się na tym skipassie!!!! i na nieszczęsnej zakopiance.

•  ...   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~ZNE      09:16 Śr, 07 Kwi 2010
to artykuł Prima Aprilisowy z Gazety Krakowskiej tylko pozno wrzucili go na strone





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1012





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024