W Zębie nie można narzekać na brak lokali gastronomicznych, wystarczy tylko zrobić mały rekonesans po centrum wioski. Ponadto świetne obiady i całodzienne posiłki oferują właścicielki kwater.
Wioska Ząb to przede wszystkim piękna panorama na Tatry, Gorce i Beskidy, na Polskę i Słowację. To także miejscowe góralskie tradycje, których na co dzień nie spotka się już w Zakopanem, a do tego wiele kwater prywatnych, pensjonatów o wysokim standardzie (niektóre z basenami), kilka wyciągów narciarskich, karczmy regionalne i punkty gastronomiczne, które zachęcają do odwiedzenia wsi zarówno latem jak i zimą. Dodatkowym atutem wioski jest dogodne położenie względem zakopianki (połączenie przez wioskę Suche) i Zakopanego. Warto jednak pamiętać zimą o dobrym osprzęcie samochodowym.
Kuligi zwyczajowo organizowane są przez właścicieli ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów, wystarczy wcześniej zgłosić chęć przejażdżki.
W okolicy Zębu znajduje się wiele ciekawych miejscowości, które zachwycają przede wszystkim pięknym położeniem w stosunku do Tatr oraz żywymi jeszcze tradycjami góralskimi. Ruszając grzbietem Gubałowskim na południe dochodzi się do samej Gubałówki, gdzie na turystów czekają nie tylko przepyszne widoki, ale także różnorakie atrakcje: souveniry, knajpki z regionalną kuchnią, linowo-szynowa kolejka do Zakopanego, a nawet przystrojony do zdjęć autentyczny owczarek podhalański. Jeszcze dalej na południe znajduje się najwyższe wzniesienie całego Pogórza Gubałowskiego - Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.), z którego można zjechać wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska. Poza Gubałówką i Butorowym Wierchem nie można nie odwiedzić samego Zakopanego: starego kościółka i zabytkowego cmentarza na Pęksowym Brzyzku, ulicy Kościeliskiej - zakopiańskiej starówki, Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach, Muzeum Tatrzańskiego, Atmy czy Opolanki. Wracając do Zębu przez Poronin warto odwiedzić poronińską galerię sztuki (będącą niegdyś muzeum im. Lenina) oraz parafialny kościół św. Marii Magdaleny. Ruszając z Zębu na północny-zachód nie można pominąć ciekawego, współczesnego kościoła pod wezwaniem MB Częstochowskiej z bogatym drewnianym wystrojem utrzymanym w góralskiej konwencji, który znajduje się na wzgórzu Bachledówka w Czerwiennym. Pozostałe wioski położone na grzbietach i w dolinach Pogórza Gubałowskiego zachwycają przede wszystkim piękną drewnianą architekturą ludową oraz żywymi jeszcze góralskimi tradycjami przejawiającymi się w wielu dziedzinach życia, między innymi w gospodarce pasterskiej czy też w kwestii produkcji góralskich strojów.