E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Ząb (gm. Poronin)
Miejsca, które warto odwiedzić

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


W Zębie nie można narzekać na brak lokali gastronomicznych, wystarczy tylko zrobić mały rekonesans po centrum wioski. Ponadto świetne obiady i całodzienne posiłki oferują właścicielki kwater.

Wioska Ząb to przede wszystkim piękna panorama na Tatry, Gorce i Beskidy, na Polskę i Słowację. To także miejscowe góralskie tradycje, których na co dzień nie spotka się już w Zakopanem, a do tego wiele kwater prywatnych, pensjonatów o wysokim standardzie (niektóre z basenami), kilka wyciągów narciarskich, karczmy regionalne i punkty gastronomiczne, które zachęcają do odwiedzenia wsi zarówno latem jak i zimą. Dodatkowym atutem wioski jest dogodne położenie względem zakopianki (połączenie przez wioskę Suche) i Zakopanego. Warto jednak pamiętać zimą o dobrym osprzęcie samochodowym.

Kuligi zwyczajowo organizowane są przez właścicieli ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów, wystarczy wcześniej zgłosić chęć przejażdżki.

W okolicy Zębu znajduje się wiele ciekawych miejscowości, które zachwycają przede wszystkim pięknym położeniem w stosunku do Tatr oraz żywymi jeszcze tradycjami góralskimi. Ruszając grzbietem Gubałowskim na południe dochodzi się do samej Gubałówki, gdzie na turystów czekają nie tylko przepyszne widoki, ale także różnorakie atrakcje: souveniry, knajpki z regionalną kuchnią, linowo-szynowa kolejka do Zakopanego, a nawet przystrojony do zdjęć autentyczny owczarek podhalański. Jeszcze dalej na południe znajduje się najwyższe wzniesienie całego Pogórza Gubałowskiego - Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.), z którego można zjechać wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska. Poza Gubałówką i Butorowym Wierchem nie można nie odwiedzić samego Zakopanego: starego kościółka i zabytkowego cmentarza na Pęksowym Brzyzku, ulicy Kościeliskiej - zakopiańskiej starówki, Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach, Muzeum Tatrzańskiego, Atmy czy Opolanki. Wracając do Zębu przez Poronin warto odwiedzić poronińską galerię sztuki (będącą niegdyś muzeum im. Lenina) oraz parafialny kościół św. Marii Magdaleny. Ruszając z Zębu na północny-zachód nie można pominąć ciekawego, współczesnego kościoła pod wezwaniem MB Częstochowskiej z bogatym drewnianym wystrojem utrzymanym w góralskiej konwencji, który znajduje się na wzgórzu Bachledówka w Czerwiennym. Pozostałe wioski położone na grzbietach i w dolinach Pogórza Gubałowskiego zachwycają przede wszystkim piękną drewnianą architekturą ludową oraz żywymi jeszcze góralskimi tradycjami przejawiającymi się w wielu dziedzinach życia, między innymi w gospodarce pasterskiej czy też w kwestii produkcji góralskich strojów.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4979





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025