E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Kościeliska (gm. Kościelisko)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Kościeliska to świetny punkt wypadowy w zachodnie rejony Tatr, polskich i Słowackich. Idąc od strony Zakopanego na zachód z Kościelisk wychodzą kolejno szlaki:

- zielony - z Krzeptówek (jeszcze Zakopane) do Doliny za Bramką, gdzie można oglądać liczne wodospady;

- niebieski - z przysiółka Gronik do Doliny Małej Łąki, skąd można udać się dalej na Małołączniak lub na Giewont;

- czerwony - który przechodzi między Małym i Hrubym Reglem odchodzi do doliny Staników Żleb, prowadzącej na Jaworzynkę Miętusią, jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy;

- zielony - jeden z najpopularniejszych szlaków tatrzańskich, wiodący z Kir przez urokliwą Dolinę Kościeliską na Halę Ornak a później na grzbiet o tej samej nazwie;

- żółty - nieco na zachód od Kościelisk rozpoczyna się Dolina Lejowa, którą można dojść do Niżnej Kominiarskiej Polany;

- zielony - szlak który można złapać w Kirach i który prowadzi docelowo w jedną stronę do Doliny Chochołowskiej, zaś w drugą przez Kościeliska i Butorowy Wierch do grzbietu Gubałówki.

- poprzecznie do wyżej wymienionych szlaków biegnie tzw. Ścieżka pod Reglami (lub jak kto woli: Żelazna Droga), która łączy Dolinę Kościeliską z Kuźnicami, i która służyła niegdyś do przewozu wydobywanej w dolinie rudy żelaza do znajdującej się w Kuźnicach huty.

- inne poprzeczne do dolin tatrzańskich szlaki znajdują się nieco dalej na północ na grzbiecie Gubałówki: szlak czarny prowadzi z przejścia granicznego na Magurze Witowskiej do centrum Zakopanego, a czerwony z Chochołowa aż hen w Pieniny.

Na terenie Kościelisk jest mnóstwo wariantów dla wycieczek rowerowych, wystarczy tylko być w posiadaniu solidnego górala, bowiem dość ostre nachylenie terenu wymaga dobrego osprzętu, zwłaszcza nienagannych hamulców. Jeździć można zarówno po grzbiecie i zboczach Gubałówki jak też w okolicy samych Tatr: w Dolinie Chochołowskiej oraz wzdłuż tzw. Ścieżki pod Reglami.

W celu wspinaczki wysokogórskiej najlepiej wybrać się w rejon Hali Gąsienicowej w Tatrach Wysokich.

Kościeliska stanowią wododział pomiędzy Białym i Czarnym Dunajcem, niemniej położenie w górnej części tworzących je potoków nie wiąże się niestety z żadnym wodnym hobby. Kajakarstwo i wędkarstwo można uprawiać dopiero w dalszym biegu Czarnego Dunajca, kiedy Kirowa i Siwa Woda stworzą dopiero ten potok.

W pobliżu do podniebnych wojaży na paralotni nadaje się sam szczyt Gubałówki oraz położony na terenie Zakopanego Nosal.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3367





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025