Oprócz wypoczynku nad rzeką, Białka Tatrzańska dzięki swemu położeniu i urozmaiconemu krajobrazowi daje możliwość spędzania czasu w okolicznych, innych ciekawych miejscach. Otaczające wzgórza Pogórza Gliczarowskiego zachęcają do spacerów, a miłośnicy jagód i grzybobrania z pewnością nie powrócą stamtąd z pustymi koszykami. Z wierzchołków rozciąga się przepiękna panorama miejscowości oraz piętrzących się stromo ku niebu Tatr. Imponująco prezentuje się masyw Tatr Bielskich. Wędrując, natknąć się można na drewniane chatki tzw. bacówki, gdyż nadal przetrwała tu tradycja wypasania owiec pod gospodarskim okiem baców i juhasów (pasterzy).
Bliżej rzeki dostępne są boiska do gry w siatkówkę oraz ścieżka zdrowia.
Doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, poprawę kondycji jest turystyka rowerowa, którą także można uprawiać na terenie Białki. Wzdłuż rzeki przygotowana jest do tego celu ścieżka rowerowa. Wycieczki rowerowe można organizować wierchami białczańskimi:
-
do Gronia (z Gronia dojazd do Gronkowa i powrót do Białki);
-
do Bukowiny Tatrzańskiej - Rusińskim Wierchem przez Wierchy: Buńdowy, Kurucowy, Olczański do ronda na Klinie, a następnie powrót do Białki.
Można wybrać się rowerem na wspomniane już Skałki (Przełom Białki) lub na Cisową Skałę. Z drogi do Nowej Białej skręcić w lewo i drogą gruntową między polami dojechać do Cisowej Skałki, skąd kierować się na zachód w stronę Gronkowa, następnie w lewo na południe drogą asfaltową do Białki.
Rowerem można dojechać do granicy ze Słowacją w Jurgowie (z Bukowiny Dolnej jedziemy w lewo, za mostem skręcamy w prawo i udajemy się prosto na południe, mijając z prawej strony szałasy pasterskie, dojeżdżamy do granicy państwa). Dla wytrawnych rowerzystów trasę można wydłużyć o wioski słowackie Podspady i Tatrzańską Javorinę i powrócić do Białki przez przejście graniczne na Łysej Polanie.
Doskonale na wyprawy rowerowe nadaje się trasa z Białki przez Bukowiną Dolną i Czarną Górę - Zagórę do Trybsza, gdzie można odwiedzić zabytkowy drewniany kościółek św. Elżbiety.
Drogi wspinaczkowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Białki Tatrzańskiej, wśród skałek tworzących przełom rzeki Białki (na północ od wsi). Na wschodniej ścianie Obłazowej wytyczonych jest pięć dróg wspinaczkowych w skali VI. 2-3/3+, lecz ostaniec ten jest równocześnie objęty ścisłą ochroną jako rezerwat przyrody.
Wielkim walorem miejscowości Białki, jest rzeka o tej samej nazwie (nawiasem mówiąc to właśnie wieś wzięła swą nazwę od pieniącej się rwistej górskiej rzeki a nie odwrotnie). Rzeka Białka o kamienistym dnie, nie przyciąga tylko mistrzów rzucania do wody kamieni, czyli tzw. kaczek, lecz zrzesza także amatorów kąpieli, zwłaszcza dzieci. Dorośli najchętniej oprócz kąpieli wodnych, oddają się kąpielom słonecznym, często zapominając o intensywności promieniowania i wówczas kwaśne mleko od gospodarzy przynosi ulgę spieczonemu ciału. Co roku organizowane są na rzece Białce - Mistrzostwa Polski w spływie kajakowym (trasa od szałasów w Jurgowie do Zalewu czorsztyńskiego). Jest to niezmiernie ciekawe widowisko. Rzeka zachęca także do łowienia ryb. W jej nurtach złowić można lipienia i typowego dla górskich rzek - pstrąga. Najbardziej preferowane łowiska na Białce to odcinek od ujścia potoku Klarówka, powyżej przełomu rzeki i 200 m poniżej przełomu aż od ujścia Białki do Zalewu Czorsztyńskiego.
Dla zaawansowanych paralotniarzy doskonale nadaje się stok Czarnej Góry po wschodniej stronie Białki. Wejście na szczyt zajmuje kilkanaście minut, a póżniej należy już tylko wykorzystywać zachodnie wiatry. Deniwelacja terenu wynosi ok. 160 m.
Dla miłośników jazdy konnej i ta forma odpoczynku została przewidziana w przygotowaniach do sezonu turystycznego. Z myślą o amatorach wczasów w siodle, właściciel gospodarstwa agroturystycznego Władysław Dziubas zakupił koniki huculskie, które chętnie udostępnia wczasowiczom.