E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Chmielowski Adam

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Chmielowski Adam , brat Albert (20 VIII 1845, nie 1846 ! , Igołomia, pow. miechowski - 25 XII 1916 Kraków, poch. na Cment. Rakowickim, w 1949 przeniesiono jego prochy do krypty kościoła Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej). W 1863 uczestnik Powstania Styczniowego (ciężko ranny stracił nogę), potem malarz (studia w Monachium 1869-74), wreszcie zakonnik.

W latach, gdy uprawiał malarstwo, przyjaźnił się m.in. ze Stanisławem Witkiewiczem (mieli w Warszawie wspólną pracownię) i Heleną Modrzejewską. W 1888 został zakonnikiem, przyjął imię zakonne Albert i założył w Krakowie zakon » Albertynów , a w 1891 zakon Albertynek, oba zgromadzenia w celu opieki nad bezdomnymi i chorymi.

W 1898, z pomocą Władysława Zamoyskiego, zbudował z Albertynami pustelnię przy drodze z Kuźnic na Kalatówki i od tego czasu bywał często w Zakopanem, gdzie stał się postacią znaną i ogólnie szanowaną. Przyjaźnił się tu nadal z Witkiewiczem, a ponadto z Zamoyskim, Karolem Potkańskim, ks. Tadeuszem Kruszyńskim i in. osobami, z którymi spotykał się w "Chacie" Marii Dembowskiej. W 1902 brat Albert wraz z Albertynami przeniósł się z pustelni koło Kalatówek (przekazanej Albertynkom) do nowej pustelni, wybudowanej wyżej na stokach Krokwi (na tzw. Śpiącej Górze ) i tam przebywał często (od 1908 w osobnym domku przy pustelni Albertynek), zasadniczo jednak mieszkał w Krakowie, gdzie opiekował się biednymi.

Pisma Adama Chmielowskiego (Brata Alberta) wydano jako t. 21 rocznika "Nasza Przeszłość" (Kr. 1965); w znacznej części są to jego listy.

Brat Albert posłużył za prototyp postaci przełożonego zakonników w powieści Nawracanie Judasza Stefana Żeromskiego, napisanej w Zakopanem w 1913. Jest gł. postacią w dramacie Karola Wojtyły Brat naszego Boga (w: Poezje i dramaty, Kr. 1979); premiera teatr. tego dramatu odbyła się w Krakowie 13 XII 1980. Literatura biogr. i wspomnieniowa o bracie Albercie jest obfita.

Upamiętniono brata Alberta tablicami w Krakowie i Mełchowie (gdzie w Powstaniu Styczniowym został ciężko ranny), nazwami ulic w kilku miastach, nazwą Droga Brata Alberta (droga z Kuźnic na Kalatówki) oraz na pol. znaczkach pocztowych. W Krakowie od 1963 jest małe Muzeum Brata Alberta (ul. Krakowska 43), a przy pustelni Albertynek koło Kalatówek, w osobnym drewnianym budyneczku jest zachowana cela brata Alberta, urządzona jako jego izba pamięci. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społ. ufundowało nagrodę im. Brata Alberta, od 1976 przyznawaną corocznie za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach sztuki sakralnej.

Dnia 22 VI 1983 w czasie uroczystości w Krakowie papież Jan Paweł II (Karol Wojtyła) dokonał beatyfikacji brata Alberta, a 12 XI 1989 w Rzymie nastąpiła kanonizacja: tenże papież ogłosił brata Alberta świętym.Literatura:
Tadeusz Kruszyński: Garstka wspomnień o Bracie Albercie w Zakopanem . "Wierchy" 13, 1935. - Karol Wojtyła: Świadectwo oddania bez reszty . Kr. 1984. - Jan T. Siciński: Brat naszego Boga w Sieradzkiem, Piotrkowskiem i Tatrach . "Wędrownik" 31, 1989, nr 5-6.KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024